Przed długim świątecznym weekendem na światowych giełdach były kontynuowane spadki cen oleistych. Rzepak potaniał szósty raz z rzędu – tym razem o ponad jeden proc. do 405,25 euro/t i zbliżył się do ważnego wsparcia w okolicach poziomu 400 euro/t. Z kolei cena amerykańskiej soi obniżyła się o 0,6 proc. i jest najtańsza od połowy listopada br. Podobnie do najniższej wartości od połowy ubiegłego miesiąca potaniała kanadyjska canola.

W ujęciu tygodniowym rzepak potaniał 2,9 proc., cena amerykańskiej soi spadła o 4,6 proc., a canola potaniała o 2,5 proc. Okres przedświąteczny był wykorzystany przez uczestników rynku do ograniczania zaangażowania, przeważała strona zamykająca pozycje długie (realizacja zysków z wcześniej zajętych pozycji), stąd też spadek cen.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena w piątek spadła o 1,28 proc. (405,25 euro/t- 1788 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,55 proc. (363,39 USD/t- 1533 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,08 proc. (505,30 CAD/t- 1581 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.