Piątkowe notowania rzepaku na paryskiej giełdzie MATIF zakończyły się wyraźnym (5 euro/t) wzrostem ceny. Była to jednocześnie najwyższa cena od 18 lutego br. Od kilkunastomiesięcznego minimum osiągniętego 2 marca br. cena wzrosła o 3,3 proc.

Od listopada ub.r. notowania rzepaku poruszają się w trendzie spadkowym, przerywanym jedynie mniejszymi bądź większymi korektami. W tym czasie cena spadła o 11 proc. W tym układzie ostatnie wzrosty cen należałoby uznać jedynie za mocniejszą korektę wzrostową. Jednak patrząc na dane fundamentalne ze światowego rynku rzepaku wydaje się że, rośnie prawdopodobieństwo odwrócenia się trendu spadkowego na wzrostowy.

Pojawiające się pierwsze prognozy produkcji rzepaku nie są optymistyczne. Np. na Ukrainie prognozowane zbiory wg UkrAgroConsult wynoszą zaledwie 1,2 mln t (1,7 mln t w mijającym sezonie i 2,2 mln t w 2014/15). Ukraina była dotychczas jednym z głównych dostawców rzepaku do krajów UE z eksportem przekraczającym 1 mln t rocznie (import unijny sięga 3 mln t rocznie).

Miniony tydzień na rynku oleistych był wzrostowy. Przez pięć sesji rzepak podrożał o 1,4 proc., cena soi wzrosła o 2,0 proc. i canoli o 2,5 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,43 proc. (354,75 euro/t- 1533 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,71 proc. (326,28 USD/t- 1269 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,41 proc. (461,40 CAD/t- 1356 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.