W poniedziałek na Matif ponownie podrożał rzepak- tym razem o 3,25 euro do 373,5 euro/t osiągając najwyższą cenę od blisko 2 mies. w kontrakcie z dostawą w sierpniu- czyli obejmującą już nowe zbiory. Inwestorzy na paryskiej giełdzie obawiają się o wpływ pogody na zbiory rzepaku. Nad północno- wschodnią Europę nadciąga fala przymrozków, która może wyrządzić szkody m.in. w uprawach rzepaku. W najbliższą noc w Polsce lokalnie temperatura może spaść przy gruncie do minus 7° C.

Pozostałe oleiste wczoraj potaniały. Kanadyjska Cena kanadyjskiej canoli spadła symbolicznie o 0,1 proc. do 525,7 CAD/t., a cena od kilku tygodni znajduje się blisko wielomiesięcznych szczytów (niekorzystna pogoda utrudnia siew canoli). Amerykańska soja potaniała o 0,7 proc. do 351,36 USD/t. Jutro w najnowszym miesięcznym raporcie publikowanym o 18- tej naszego czasu USDA poda pierwszą prognozę światowej produkcji oleistych w nadchodzącym sezonie.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,88 proc. (373,50 euro/t- 1571 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła 0,70 proc. (351,36 USD/t- 1349 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 0,06 proc. (525,70 CAD/t- 1477 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.