We wtorek na światowych giełdach wzrosły ceny wszystkich prezentowanych kontraktów na oleiste. Najwięcej zyskała amerykańska soja- ponad 2 proc. Przez trzy ostatnie sesje jej cena wzrosła aż 5,7 proc. osiągając wczoraj najwyższą wartość od 18 lipca 2016 r. (wykres kontynuacyjny) Zdecydowana poprawa notowań soi w ostatnich dniach to splot kilku korzystnych dla wzrostu ceny czynników. W czwartek USDA zweryfikował w dół wysokość produkcji w USA. Wczorajsze tygodniowe dane potwierdziły utrzymujący się wysoki poziom eksportu, który co prawda tydzień/tydzień spadł o 4 proc. do 1,41 mln t, ale był wyższy o 1 proc. w stosunku do porównywalnego tygodnia przed rokiem, a od początku sezonu (od 1 września) eksport jest o ok. 20 proc. wyższy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z Argentyny z powodu ulewnych deszczy docierają informacje o silnym spadku produkcji soi do nawet do 51 mln t (57 mln t wg USDA w ostatnim raporcie). Wczorajsze osłabienie dolara (do euro o 1 proc.) również oddziaływało korzystnie na wzrost notowań soi.

Dobry klimat z giełdy w Chicago tylko częściowo przeniósł się na europejski rynek rzepaku. Wydawało się, że tak korzystne w ostatnich dniach notowania soi w Chicago wpłyną wczoraj na pokonanie granicy 420 euro/t przez rzepak na Matif. Niewiele brakowało, jednak- to co wspierało notowania soi, czyli słabnący dolar do euro- hamowało wzrost ceny rzepaku. Ostatecznie na koniec dnia notowania zamknęły się 0,5 proc. wzrostem, o zaledwie 1 euro poniżej szczytu z połowy grudnia ub.r. Droga do pokonania wspomnianej granicy jest bliska i nadal otwarta, być może już dzisiaj, ale póki co tuż po południu cena spada o 0,5 euro.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena wzrosła o 0,48 proc. (418,75 euro/t- 1833 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 2,20 proc. (392,88 USD/t- 1610 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,97 proc. (509,00 CAD/t- 1599 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.