Od początku minionego tygodnia spadały ceny kontraktów na zboża na światowych giełdach osiągając kilku- kilkunastomiesięczne dołki notowań. Spadki cen wiązały się głównie z weekendową informacją o przedłużeniu obowiązywania korytarzy humanitarnych na eksport m.in. zbóż drogą morską z Ukrainy. Umowy przedłużono o kolejna 120 dni.

Informacje z Rosji wywołały silne wzrosty cen zbóż

Zwrot na giełdach nastąpił w piątek po informacjach płynących z Rosji, która wyraziła niezadowolenie z niskich poziomów cen i rozważa możliwość zalecenia firmom wstrzymanie eksportu oleju słonecznikowego, słonecznika i pszenicy. W efekcie ceny zbóż, szczególnie na paryskiej giełdzie mocno zaczęły rosnąć odrabiając większość wcześniejszych czterodniowych spadków.

Pszenica w kontrakcie z dostawą w maju w piątek na MATIF podrożała o 5,8 proc. i kosztowała 259,25 euro/t (1216 zł/t), a w ujęciu r/r notowania spadły o 31,1 proc. Przez ostatni tydzień cena pszenicy obniżyła się o 2,4 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym w piątek wzrosła o 4,5 proc. i wyniosła 242,75 euro/t (1190 zł/t), a przez ostatni rok obniżyła się o 23,8 proc. W ciągu tygodnia notowania spadły o 3,0 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie majowym w piątek podrożała o 4,0 proc. i kosztowała 252,98 USD/t. W ujęciu r/r notowania spadły o 36,6 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 3,1 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w maju na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,8 proc. i wyniosła 253,14 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 14,1 proc. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 1,4 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła w piątek o 5,82 proc. (259,75 euro/t - 1216 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 4,00 proc. (252,98 USD/t - 1107 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena w piątek wzrosła o 4,53 proc. (253,75 euro/t- 1190 zł/t).
Wykres 6


Notowania zerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,78 proc. (253,14 USD/t - 1107 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10