Pogorszenie stanu upraw amerykańskiej pszenicy drugi dzień z rzędu wpływało na znaczny wzrost jej notowań na giełdzie w Chicago. Do tego wśród inwestorów doszły obawy o przebieg pogody (sucho). Przy znacznych ilościach otwartych pozycji krótkich netto (gra na spadek cen) przez fundusze spekulacyjne ostatnie wzrosty cen nie powinny dziwić. Ponadto zbliża się termin publikacji (najbliższy piątek)najnowszego raportu USDA na temat m.in. prognoz światowego bilansu zbóż w nadchodzącym sezonie.

W efekcie pszenica na CBoT podrożała wczoraj o 2,1 proc. do 163,41 USD/t, osiągając najwyższą wartość od połowy lutego br. Siłą rzeczy drożała również pszenica na paryskiej giełdzie. Jej cena wzrosła o 1,0 proc. do 168,5 euro/t- najwyższego poziomu od prawie miesiąca.

Amerykańska kukurydza zyskała w środę 2,0 proc. osiągając na zamknięciu notowań cenę 151,47 USD/t. Jest to najwyższa cena od końca czerwca 2016 r. Inwestorzy nie zważali nawet na silnie taniejąca ropę na światowych rynkach (wczoraj spadek Brent o 4,1 proc., WTI o 5,1 proc. do najniższych poziomów od listopada ub.r.) a przypomnę, że ok. 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiane jest na bioetanol. Notowania kukurydzy na Matif podniosły się o 1,2 proc. do 172,75 euro/t uzyskując najwyższą wartość od 12 maja br.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,05 proc. (168,50 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,07 proc. (163,41 USD/t- 609 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,17 proc. (172,75 euro/t- 725 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,99 proc. (151,47 USD/t- 564 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10