Amerykańska pszenica najtańsza od 3 lat

W ostatnim tygodniu notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały pod dyktando sprzedających, szczególnie mocno ucierpiały ceny pszenicy. Po ponad czteroprocentowej zniżce notowania amerykańskiej pszenicy znalazły się na poziomach ostatnio widzianych trzy lata temu, natomiast pszenica notowana na Matif zbliżyła się niebezpiecznie do dwuletniego minimum wyznaczonego na przełomie maja i czerwca br.

Na rynku kukurydzy niewiele lepiej

Tylko pozornie lepiej wygląda sytuacja na kukurydzy notowanej na paryskiej giełdzie (wykres poniżej). Gdyby „pominąć” anomalie cenowe tuż przed wygaśnięciem kontraktu czerwcowego (wykres kontynuacyjny poniżej), to obecny poziom ceny jest najniższy od pierwszej dekady stycznia 2021 r. Biorąc pod uwagę bardzo słabe ostatnie dwa sezony zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej (w poprzednim sezonie spadek aż o blisko 1/3) to nie napawa optymizmem. Z kolei kukurydza na CBoT jest najtańsza od grudnia 2020 r.

Dzisiaj giełda w Chicago jest zamknięta – tradycyjnie w pierwszy poniedziałek września obchodzone jest w USA Święto pracy.

Pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu w piątek na MATIF potaniała o 1,3 proc. i kosztowała 221,25 euro/t (990 zł/t), a w ujęciu r/r notowania spadły o 33,4 proc. Przez ostatni tydzień cena pszenicy obniżyła się o 5,2 proc. 

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w piątek wzrosła o 0,2 proc. i wyniosła 212,50 euro/t (951 zł/t), a przez ostatni rok obniżyła się o 33,6 proc. W ciągu tygodnia notowania spadły o 1,0 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie wrześniowym w piątek potaniała o 1,0 proc. i kosztowa 208,52 USD/t. W ujęciu r/r notowania spadły o 26,8 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 4,3 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą we wrześniu na giełdzie w Chicago wrosła o 0,8 proc. i wyniosła 182,97 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 29,4 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły o 1,3 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,34 proc. (221,25 euro/t - 990 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
 

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,96 proc. (208,52 USD/t- 860 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,24 proc. (212,50 euro/t - 951 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,81 proc. (182,97 USD/t - 755 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10