W czwartek ponownie podrożały zboża na światowych giełdach. Czynniki powodujące wzrost cen są od kilku dni niezmienne. Pogorszenie kondycji upraw amerykańskiej pszenicy (zwłaszcza jarej) przy niekorzystnej pogodzie w północnych stanach (susza) oraz obawy co będzie dalej spowodowało wśród funduszy spekulacyjnych chęć zamykania krótkich pozycji, czyli kupno kontraktów, a wzrost popytu siłą rzeczy musiał spowodować wzrost cen. Wzrost cen amerykańskich zbóż- na największej na świecie giełdzie rolnej CBoT- przeniósł się praktycznie automatycznie na inne rynki, w tym największy w Europie- Matif. Na poniższych wykresach można zauważyć silne wybicie cen w górę.

W efekcie pszenica na Matif podrożała wczoraj o 1,0 proc. (po raz trzeci z rzędu) do 170,25 euro/t i jest najdroższa od początku maja br. Podobnym wzrostem notowań zakończyła się sesja w Chicago. Amerykańska pszenica podrożała o 1,0 proc. do 165,07 USD/t . Jej cena jest na najwyższym poziomie od połowy lutego br. W trakcie dnia notowania pszenicy za oceanem rosły nawet ponad 2 proc. jednak nieco rozczarowujące dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych ostudziły trochę zapał kupujących. Przez ostatni tydzień zamówienia na amerykańską pszenicę z nowych zbiorów (sezon rozpoczął się 1 czerwca br.) wyniosły 461 tys. t i mieściły się tuż powyżej połowy przedziału oczekiwań analityków (350- 550 tys. t).

Wczoraj najbardziej podrożała kukurydza na paryskiej giełdzie- o 1,4 proc. do 175,25 euro/t osiągając najwyższe notowanie od pierwszej dekady marca br. (wykres kontynuacyjny). Z kolei amerykańska kukurydza, która w trakcie dnia zyskiwała grubo ponad jeden proc. ostatecznie na zamknięciu sesji podrożała zaledwie 0,3 proc. Znaczne osłabienie wzrostu było efektem słabych- poniżej oczekiwań danych o tygodniowych zamówieniach eksportowych. Zamówień na kukurydzę ze starych zbiorów (sezon kończy się 31 sierpnia)zebrano zaledwie 349 tys. t- znacznie poniżej dolnej granicy oczekiwań rynku (500- 700 tys. t). Na nowe zbiory zamówienia wyniosły 128 tys. t przy wcześniejszych szacunkach analityków w granicach 100- 250 tys. t.

Dzisiaj o godz. 18- tej naszego czasu USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport na temat m.in. prognozy światowego bilansu zbóż w nadchodzącym sezonie. W kontekście ostatnich wydarzeń po 18-tej na światowych giełdach zbóż może być bardzo interesująco.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,04 proc. (170,25 euro/t- 716 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,01 proc. (165,07 USD/t- 617 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,45 proc. (175,25 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,26 proc. (151,86 USD/t- 568 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10