We wtorek na światowych giełdach wzrosły ceny kontraktów zbożowych. Jednak trwające w USA wybory prezydenckie, a raczej wysoce prawdopodobna wygrana Trumpa (wbrew sondażom przedwyborczym) wywołały dzisiaj w nocy duże zawirowania na rynkach finansowych. Kontrakty na pszenicę i kukurydzę tracą na giełdzie w Chicago ponad jeden proc. Dolar do euro spada ponad 2 proc., ropa tanieje ponad 3 proc., kontrakt na indeks amerykańskich akcji S&P 500 traci 5 proc., drożeje natomiast złoto o blisko 5 proc. W tym momencie na drugi plan schodzi publikowany dzisiaj (o 18 tej naszego czasu) najnowszy miesięczny raport USDA na temat m.in. światowego bilansu zbóż w obecnym sezonie.


Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,94 proc. (161,75 euro/t- 700 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,28 proc. (152,58 USD/t- 598 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,77 proc. (163,00 euro/t- 706 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,31 proc. (139,46 USD/t- 546 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10