Ceny ziarna nadal jednak utrzymują się na niskim poziomie, a zbiory rzepaku spadną częściowo ze względu na zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami

Przewodniczący grupy roboczej „Zboża”, powiedział, że najnowsze dane potwierdzają, że zbiory zbóż w UE-28 zwiększą się w tym roku o 1,4 proc. i wyniosą 309 mln ton, w stosunku do 304 mln ton z roku ubiegłego. Jest to głównie związane ze sprzyjającymi warunkami meteorologicznymi panującymi w wielu krajach.

Ceny ziarna utrzymują się jednak na niskim poziomie, przez co rolnicy zmagają się z poważnymi problemami płynności finansowej, które jeszcze zaostrzyło późne wypłacenie płatności wspólnej polityki rolnej (WPR). Problemy te mogą zyskać na sile, gdyż rolnicy muszą sprzedać zboża, by móc nabyć środki produkcji w celu poprawy jakości nowych upraw, mimo nadpodaży na rynku.

Przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe”, podkreślił, że w tym roku obszary obsiane roślinami oleistymi w UE-28 zmniejszyły się o 2,6 proc. Nadal nie wiadomo jak ukształtują się zbiory, gdyż część upraw może wymarznąć. Znaczny spadek powierzchni upraw (14 proc.) został odnotowany w Wielkiej Brytanii, głównie ze względu na zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami. Sytuacja sektora jest bardzo trudna, należy więc znieść ten zakaz, dopóki nie pojawią się wiarygodne rozwiązania alternatywne. Jest jednak dobra wiadomość dla sektora roślin białkowych, gdzie produkcja, zgodnie z prognozami, ma znacznie wzrosnąć, częściowo dzięki nowej WPR i wymaganiom w zakresie zazieleniania. Jest to też dobra wiadomość dla unijnego sektora hodowli i pasz. Produkcja roślin białkowych powinna nadal się rozwijać. Niewątpliwie jest to szansa, którą należy wykorzystać.