Zwracając uwagę na dobrą wiadomość dla hodowców i ich spółdzielni, Copa i Cogeca pochwaliły w Brukseli decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zakazuje sprzedaży produktów o oznaczeniach „mleko” sojowe czy „masło” tofu i nakazuje usunięcie tych członów nazwy.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca powiedział, że głównym celem jest przekazywanie informacji na temat żywności i zwiększenie przejrzystości opisów produktów będących w sprzedaży, by nie dopuścić do zwodzenia konsumentów.

Wyrok potwierdza, że należy nadal zajmować się tą sprawą, by nazwy produktów nie dezinformowały konsumentów, jeśli dany produkt nie jest na przykład produktem pochodzenia zwierzęcego.

Nie chodzi to o obecność innowacyjnych produktów roślinnych na rynku. Chodzi o upewnienie się, że konsumenci będą w stanie rozróżnić produkty pochodzenia zwierzęcego od produktów roślinnych. Produkty mleczne na przykład zawierają dużo wapnia i wiele innych ważnych składników odżywczych, szczególnie ważnych dla dzieci i osób starszych. Nazywanie produktów „mlekiem” sojowym czy „masłem” tofu zwodzi konsumentów, którzy myślą, że produkty te mogą zastąpić wyroby mleczne, podczas gdy jest to zupełnie inna kategoria produktów o innych właściwościach i wartościach odżywczych.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości stanowi krok w stronę lepszego stosowania przepisów UE.