Według ministra, eksport żywych świń od 2007 do 2017 roku wzrósł prawie pięciokrotnie do ponad 9,4 mln zwierząt rocznie.

Zamiast 100 inspekcji rocznie, co było dotychczas powszechne, urzędowi lekarze weterynarii od 15 sierpnia 2019 do końca roku, co najmniej 250 razy w miesiącu powinni sprawdzić warunki transportu. Dla firm transportu samochodowego, które wielokrotnie naruszały standardy dobrostanu zwierząt, mogą być wprowadzone kontrole dla każdego transportu trwającego ponad 8 godzin.

Jeżeli zostanie zwiększona ilość transportów, większa będzie też liczba kontroli. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić, dobrostan w długim transporcie do innych krajów Unii Europejskiej.

Środek ten to nie tylko odpowiedź rządu Danii na debatę na temat dobrostanu zwierząt, która rozwinęła się w połowie ubiegłego roku. W tym czasie okazało się, że liczne naruszenia dobrostanu zwierząt na długich trasach nie były karane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wiele przestępstw było nawet bezkarnych. Obrońcy praw zwierząt i politycy zażądali wówczas korekty w oficjalnym nadzorze i sankcjach.