W poniedziałek na światowych giełdach ponownie podrożały kontrakty na oleiste. Liderem rynku bezapelacyjnie była kanadyjska canola, która po 2 proc. wzroście osiągnęła poziom ceny najwyższy od 4 września 2013 r.! Rzepak ponownie pokonał barierę 380 euro/t i cena zbliżyła się na odległość 1,5 euro/t do ostatniego szczytu notowań z końca kwietnia. Z kolei cena soi po wczorajszym wzroście jest najwyższa od pierwszej dekady maja br.

Poprawa sytuacji na oleistych ma swoje podstawy fundamentalne. Między innymi mróz w Kanadzie przerzedził plantacje canoli, mokro w USA – opóźnienia w zasiewach soi. W Europie daje znać o sobie susza.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,53 proc. (381,25 euro/t- 1591 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,85 proc. (363,57 USD/t- 1338 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,97 proc. (513,60 CAD/t- 1541 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.