W ostatnich godzinach dużo się dzieje na linii konfliktu pomiędzy Rosją i Ukrainą. Czy to jest już wojna czy jeszcze nie? Rynki finansowe zareagowały początkowo dość poważnie (silne spadki cen akcji, wzrost cen surowców- głównie ropy, zbóż i oleistych). Dzisiaj po południu sytuacja na rynkach nieco się uspokoiła. Ale pytanie – co będzie dalej?

Pszenica w kontrakcie z dostawą w marcu podrożała w poniedziałek na MATIF o 0,8 proc. do 274,00 euro/t (1238 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 14,4 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie marcowym wzrosła o 1,2 proc. i wyniosła 257,00 euro/t (1161 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 12,1 proc.

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ani też wyolbrzymiania aktualnej sytuacji międzynarodowej. Ale jeżeli dojdzie do otwartego ataku Rosji na Ukrainę to ceny zbóż (i nie tylko) poszybują w górę- moim zdaniem bezapelacyjnie. Oby dla dobra wszystkich nie doszło do wojny, bo zyski będą krótkoterminowe, ale w ostateczności wszyscy ucierpimy.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,8 proc. (274,00 euro/t - 1238 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,18 proc. (257,00 euro/t - 1161 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8