PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Duże spadki cen surowców rolnych

Duże spadki cen surowców rolnych

Autor:

Dodano:

Tagi:

Kolejny miesiąc zakończył się przeceną kontraktów na zboża i oleiste.Czwarty miesiąc z rzędu taniały surowce rolne na światowych giełdach. W niektórych przypadkach spadki cen były potężne (np. kukurydza w Paryżu potaniała aż o blisko 25 proc., w głównej mierze za sprawą wygaśnięcia kontraktu sierpniowego i przejścia na listopadowy, który był już wcześniej znacznie niżej notowany).

Duże przeceny kontraktów na zboża i oleiste nie wzięły się znikąd. Już od kilku miesięcy główne ośrodki analityczne wskazywały na znaczny wzrost prognozowanych zbiorów. W ostatnim miesiącu (o czym poniżej), szczególnie dla Unii Europejskiej i krajów basenu Morza Czarnego jeszcze zostały podniesione do niejednokrotnie rekordowych wartości. W tej sytuacji mocne spadki notowań na kontrakty były uzasadnione. Natomiast aż tak duży spadek ceny, szczególnie rzepaku (ale i pszenicy) w Polsce na rynku spot (dostawa natychmiastowa) nie za bardzo da się uzasadnić. Zadziałała tu, moim zdaniem, psychologia, czyli z jednej strony firmy skupowe widząc wyraźny trend spadkowy cen rzepaku na świecie (głównie na giełdzie w Paryżu), oferowały jeszcze niższe ceny, spodziewając się dalszych spadków notowań. Z drugiej strony rolnicy, niejednokrotnie zmuszeni do natychmiastowej sprzedaży (np. spłata kredytu), akceptowali bardzo niskie ceny, czasami jeszcze oczekując w kolejce na sprzedaż.

W efekcie różnica ceny na niekorzyść naszych plantatorów sięgała nie widzianej dawno kwoty nawet 400 zł/t w stosunku do notowań na giełdzie w Paryżu.

Zboża

FAO w lipcowej prognozie podniosła oczekiwane zbiory zbóż. Globalna produkcja zbóż (z ryżem) w obecnym sezonie ma wynieść 2,479 mld ton (wobec 2,46 mld ton w poprzedniej prognozie) i będzie o 7,2 proc. wyższa w stosunku do ub. sezonu. Organizacja spodziewa się zbiorów pszenicy w wysokości 704 mln ton, tj. o 6,8 proc. więcej niż w sezonie 2012/13 (702 mln prognozowano poprzednio), a zbóż paszowych na 1,275 mld ton (wobec 1,26 mld ton we wcześniejszym raporcie). Zwiększenie prognoz zbiorów zbóż to przede wszystkim efekt większej produkcji w Unii Europejskiej (UE) i krajach basenu Morza Czarnego.

FAO przewiduje wzrost zapasów zbóż na świecie o 11,5 proc. do 567,5 mln ton (569 mln ton we wcześniejszej prognozie).

Francuska firma analityczna Strategie Grains podniosła prognozę produkcji pszenicy w UE o 2,1 mln ton w stosunku do wcześniejszych przewidywań do 141,6 mln ton, w tym 133,4 mln ton ma stanowić pszenica miękka. Średnie plony pszenicy miękkiej są oceniane na 5,7 t/ha. Będzie to jednocześnie trzeci z kolei wynik zbiorów pszenicy w UE, najwyższy od sezonu 2008/09. Natomiast spodziewana produkcja kukurydzy została obniżona o 100 tys. ton do 65,9 mln ton. Jednak w dalszym ciągu oznacza to znaczny wzrost produkcji w stosunku do poprzedniego sezonu. SG podwyższyło także przewidywaną wysokość produkcji jęczmienia do 57,3 mln ton (o 1,2 mln ton). Wszystkich zbóż ma być zebranych 297,9 mln ton (294,4 mln ton w poprzedniej prognozie).

Bardziej optymistycznie unijną produkcję ocenia Komisja Europejska. Na początku sierpnia KE podwyższyła prognozy zbiorów zbóż w UE do 304,5 mln ton, czyli o 10 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Zbiory pszenicy miękkiej są szacowane na 131,7 mln ton, czyli o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem. Bardzo wysokie są prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy, aż 70,9 mln ton, co oznacza 18,3 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu. Unijna produkcja jęczmienia oceniana jest na 59,4 mln ton (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej). Zbiory żyta wzrosną o 9,2 proc. do 9,6 mln ton, pszenżyta o 13,8 proc. do 11,5 mln ton i owsa o 3,5 proc. do 8,3 mln ton. KE spodziewa się wzrostu zapasów końcowych zbóż z 29,5 mln ton (na początku sezonu) do 45,7 mln ton. Oznacza to, że prognozowane zapasy na koniec bieżącego sezonu będą wyższe nie tylko od tych z poprzedniego sezonu, ale również od zapasów z dwóch wcześniejszych sezonów. Sezon 2011/12 Unia zakończyła z zapasami 37,5 mln ton, a sezon 2010/11 z rezerwami zbóż w wysokości 36,7 mln ton.

Z kolei sierpniowy raport USDA dotyczący światowego bilansu zbóż wykazał zmianę prognoz w stosunku do dwóch głównych zbóż. Globalna produkcja pszenicy ma wynieść rekordowe 705,38 mln ton (o 7,58 mln ton więcej niż szacowano miesiąc wcześniej). Przeszacowanie w górę to zasługa przede wszystkim podniesienia prognoz dla UE ze 138,60 mln ton do 141,37 mln ton, Kazachstanu z 14,5 mln ton do 17 mln ton i Ukrainy z 19,5 mln ton do 21,5 mln ton. Z kolei globalna produkcja kukurydzy ma być o 2,69 mln ton niższa niż szacowano w lipcu i ma wynieść 957,15 mln ton (ale i tak o ok. 100 mln ton więcej niż w minionym sezonie). Największa korekta in minus dotyczy USA - spadek z 354,35 mln ton do 349,60 mln ton oraz in plus Ukrainy, wzrost z 26 do 29 mln ton.

Oleiste

Według Oil World (OW), w bieżącym sezonie w UE produkcja rzepaku wyniesie 20,4 mln ton (poprzednia prognoza 19,72 mln ton, natomiast produkcja w ubiegłym sezonie 19,41 mln ton). Niemcy wyprodukują aż 5,75 mln ton, czyli więcej w porównaniu do czerwcowej prognozy w wysokości 5,5 mln ton i ubiegłorocznych zbiorów wynoszących 4,82 mln ton.

Francja zbierze 5 mln ton (5,48 mln ton przed rokiem). Spadku produkcji rzepaku spodziewa się Wielka Brytania. Zbiory prognozowane są na 2 mln ton w porównaniu do 2,56 mln ton rok wcześniej.

W Polsce wg OW zbiory osiągną 2,35 mln ton (1,9 mln ton przed rokiem). Na początku sierpnia GUS prognozował zbiory rzepaku i rzepiku w przedziale od 2,4 mln ton do 2,6 mln ton, tj. o od 29 proc. do 38 proc. więcej niż w 2012 roku! Według OW, tegoroczne zbiory rzepaku na Ukrainie mogą ogółem przekroczyć 2 mln ton i najprawdopodobniej osiągną od 2,1 do 2,2 mln ton. Oznacza to istotny wzrost w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku w wysokości 1,3 mln ton.

Zbiory canoli w Kanadzie oceniane są przez coraz większą grupę analityków na ok. 15 mln ton. Statistics Canada podał ostatnio prognozę produkcji w wysokości 14,6 mln ton wobec 13,9 mln ton zebranych przed rokiem.

Światowa produkcja rzepaku w sezonie 2013/14 ma wzrosnąć z 62,6 mln ton do 63,5 mln ton dzięki lepszym zbiorom w Kanadzie, Unii oraz WNP. W Kanadzie prognozuje się zbiory na poziomie 0,6 mln ton większym niż sezon wcześniej, które mogą osiągnąć 14,5 mln ton, a w Australii na poziomie 3,4 mln ton wobec 4,1 mln ton. Na Ukrainie prognozowany jest wzrost z 1,3 mln ton do około 2 mln ton, w Rosji z około 1 mln ton do 1,2 mln ton.

USDA opublikowała najnowszy sierpniowy raport na temat m.in. bilansu oleistych i soi na świecie. Dane dla soi - za sprawą redukcji prognoz zbiorów w USA - okazały się gorsze od oczekiwanych w ub. miesiącu. Według najnowszej prognozy USDA, globalna produkcja soi ma wynieść 281,72 mln ton (wobec 285,89 mln ton przewidywanych przed miesiącem).

Zapasy końcowe mają osiągnąć 72,27 mln ton (74,12 mln ton przed miesiącem).

Spadek produkcji soi jest głównie zasługą obniżenia prognoz dla USA z 93,08 mln ton do 88,60 mln ton. Natomiast światowa produkcja wszystkich oleistych ma wzrosnąć z 492,92 mln ton przewidywanych przed miesiącem do 493,08 mln ton. Nieznaczny wzrost szacunków zbiorów przy wspomnianym spadku produkcji soi jest zasługą przede wszystkim zwiększenia prognoz światowej produkcji rzepaku.

Pszenica. Trend długoterminowy spadkowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy spadkowy (3-9 mies.), krótkoterminowy (do 3 mies.) spadkowy. Oceniając rynek pszenicy pod kątem analizy technicznej wykresów, wygląda to bardzo źle. Ceny osiągnęły wielomiesięczne dołki notowań. Pszenica notowana w Paryżu jest najtańsza od grudnia 2011 r., natomiast w Chicago od czerwca 2012 r. Obraz techniczny wykresów odzwierciedla wpływ danych fundamentalnych - znaczny wzrost globalnej produkcji.

Kukurydza. W Chicago trend długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy spadkowy. W Paryżu trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Sytuacja techniczna analogiczna do pszenicy.

Duże spadki sprowadziły ceny do wieloletnich dołków. Kukurydza na Matif obecnie jest notowana na poziomie cen z lipca 2010 r., natomiast na CBOT z października 2010 r. Oleiste: Rzepak - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Soja - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Canola - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Spadki cen oleistych doprowadziły do osiągnięcia długoterminowych minimów. Rzepak w Paryżu jest obecnie notowany na poziomie z sierpnia 2010 r., canola na poziomie października 2010 r. i soja na poziomie lutego 2012 r.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.