Niemal nie zmienił się od grudnia 2017 r., Jednak był prawie 3 procent poniżej wskaźnika analogicznego okresu ubiegłego roku. Podczas gdy w styczniu odnotowano wyższe ceny zbóż, ceny przetworów mlecznych i cukru były niższe, a notowania olejów roślinnych i mięsa pozostały stabilne.

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO w styczniu wynosił średnio 156,2 punktu, czyli, był prawie 2,5 proc. (4 punkty) wyższy niż w grudniu. Pomimo dużej podaży, ceny pszenicy i kukurydzy otrzymały wsparcie ze strony słabszego dolara amerykańskiego. Ceny wzrosły ze względu na obawy o pogodę.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł średnio 163,1 punktu w styczniu i był praktycznie niezmieniony od grudnia. Umiarkowane podwyżki cen oleju palmowego przeważyły ​​pod wpływem słabnących cen innych olejów, w szczególności olejów słonecznikowych i rzepakowych. Międzynarodowe notowania oleju palmowego wzmocniły się, gdy globalny popyt importowy wzrósł na skutek sezonowych spadków produkcji w Azji Południowo-Wschodniej. Natomiast ceny oleju rzepakowego były pod presją zarówno nadpodaży w UE, jak i większej produkcji w Ameryce Północnej i Australii.

Wskaźnik cen przetworów mlecznych FAO wynosił w styczniu średnio 179,9 punktu i był o 2,4 proc. (4,5 punktu) niższy w porównaniu z grudniem 2017 r. W ciągu miesiąca spadły międzynarodowe notowania cen masła i sera, wzrosły za to ceny mleka w proszku wzrosły. Duże zapasy mleka na półkuli północnej i w Australii stanowiły czynnik, który miał duży wpływ na globalne ceny mleka, w tym spadki cen masła i sera. Jednak możliwość produkcji mleka sezonowych w Nowej Zelandii są niższe niż oczekiwano, co dało wsparcie do ceny pełnego mleka w proszku (WMP). Cena odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) również wzrosła, głównie ze względu na silny popyt importowy.

Wskaźnik cen mięsa FAO w styczniu 2018 r. wyniósł 170,6 punktu, czyli był prawie bez zmian względem wartości z grudnia 2017 r. Międzynarodowe notowania cen drobiu i wieprzowiny nadal spadały ze względu na wyższe możliwości wywozu przy słabym popycie importowym. Ceny mięsa wołowego wzrosły nieznacznie, odzwierciedlając niższe ilości oferowane do sprzedaży z Oceanii, podczas gdy ceny mięsa owczego wzrosły dzięki silnemu popytowi międzynarodowemu, zwłaszcza z Azji i Bliskiego Wschodu.

Wskaźnik cen cukru FAO wynosił w styczniu średnio około 201 punktów, czyli o 1,6 proc. (3,2 punktu) mniej niż w grudniu 2017 r. Międzynarodowe notowania cukru pozostawały pod presją spadkową, głównie ze względu na dobre wyniki w produkcji w dużych krajach produkujących, a zatem również duże możliwości eksportowe.