Od stycznia 2017 r. wzrósł o 1,1 proc.(1,8 punktu), jednak był 2,7 procent poniżej wskaźnika analogicznego okresu ubiegłego roku. W lutym odnotowano wyższe ceny zbóż i przetworów mlecznych, a olejów i cukru niższe. Notowania cen mięsa pozostały stabilne.

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO w lutym wynosił średnio 160,8 punktu, czyli był prawie 2,5 proc. (4 punkty) wyższy niż w styczniu. Ceny zbóż były bardziej stabilne, czemu sprzyjały: energiczna działalność handlowa i niekorzystne warunki pogodowe dla pszenicy ozimej, a także kukurydzy w Argentynie.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł średnio 158 punktu w lutym i był o 3,1 proc. (5,1 punktu) niższy niż w styczniu. Ceny większości olejów osłabły w obliczu rosnącej nadwyżki globalnej w sezonie 2017/2018. Rosły zapasy oleju palmowego w Malezji i Indonezji. W USA rekordowa produkcja oleju sojowego miała wpływ na międzynarodowe ceny soi, podobnie jak słaby popyt na biodiesel na ceny rzepaku.

Wskaźnik cen przetworów mlecznych FAO wynosił w lutym średnio 191,1 punktu i był o 6,2 proc. (11,2 punktu) wyższy w porównaniu z lutym. Po 4 miesiącach spadków wzrosły ceny masła (o 6 proc.), wyższe były też ceny sera i mleka pełnego oraz odtłuszczonego w proszku.

Wskaźnik cen mięsa FAO w lutym wyniósł 169 punktu, czyli był prawie bez zmian względem wartości ze stycznia. Wzrost notowań cenowych na mięso wołowe został zrekompensowany spadkiem notowań drobiu i wieprzowiny.

Wskaźnik cen cukru FAO wynosił w lutym 193 punkty, czyli o 3,4 proc.(7 punktów) mniej niż w styczniu. Międzynarodowe notowania cukru pozostawały pod presją produkcji dużych wytwórców: Tajlandii i Indii. Na spadek wpłynął też oczekiwany wzrost produkcji w UE.