Według danych Valio, od 1 stycznia firma płaci dodatkowo o 1 eurocenta więcej za litr mleka, jeśli rolnicy spełniają specjalne warunki dotyczące dobrostanu zwierząt.

Należą do nich na przykład regularny przegląd wskaźników dobrostanu zwierząt przez lekarza weterynarii, specjalny monitoring zdrowia kopyt i gwarantowane bezbolesne usuwanie rogów  u cieląt.

Zgodnie z wytycznymi Valio dla odpowiedzialnej produkcji mleka, nowo budowane obory dla bydła mlecznego muszą również umożliwiać całoroczne korzystanie z wybiegów. Obecnie powinno to już dotyczyć około 55 proc. obór.

Od producentów w ramach programu wymaga również zrzeczenia się importu soi i pasz zawierających genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO).

Nowy program dobrostanu zwierząt Valio wzbudza duże zainteresowanie ze strony fińskich producentów mleka. Jak ogłosiła firma, na początku tego miesiąca 4 600 spośród łącznej liczby 5800 dostawców uzyskało już certyfikacje zgodne z kryteriami wobec ubiegając się o premię. Do 2020 r. wszyscy producenci mleka współpracujący z Valio będą uczestniczyć w programie.