Według informacji, jakie przedstawiło francuskie ministerstwo rolnictwa tegoroczny areał zasiewów pszenicy miękkiej jest szacowany na 5,24 mln ha. Powierzchnia upraw pszenicy zwyczajnej jest w bieżącym roku o 1,2 proc. wyższa niż rok wcześniej i o 4,7 proc przekracza średnią pięcioletnią. W przypadku pszenicy durum areał został oszacowany na 355 tys. ha, tj. o 11,1 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak w dalszym ciągu o 1,3% proc.poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Poza tym dzięki korzystnym warunkom pogodowym oziminy i uprawy jare są w dobrej kondycji. Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że łagodna zima może jednak spowodować rozwój szkodników i wpłynąć na straty w uprawach zbożowych, informuje Reuters.

Według oficjalnych szacunków, wzrosła także powierzchnia upraw jęczmienia i szacowana jest na 1,81 mln ha, tj. o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Związane jest to przede wszystkim z zwiększoną powierzchnią upraw jęczmienia ozimego, który zajmuje 1,37 mln ha i jest go o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zrekompensowało to spadek areału jęczmienia jarego, którego zasiewy we Francji szacowane są na 441 tys. ha.