Najwyraźniej francuscy rolnicy w tej chwili coraz częściej proszą o pożyczki. Jak poinformował bank Crédit Agricole w pierwszej połowie 2022 r. łączne zapotrzebowanie na kredyty wyniosło 4,45 mld euro. To o 8,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przez cały rok Credo Agr cole spodziewa się pożyczek w wysokości 8 mld euro, jednak dyrektor ds. rynku rolnego w Crédit Agricole Jean-Christophe Roubin powiedział, że inflacja i niekorzystne warunki pogodowe mogą wpłynąć na wyniki w drugiej połowie roku.

Roubin określił perspektywy na 2023 r., jako „bardzo niepewne”. Jeśli ceny zbóż ponownie spadną, ale ceny środków produkcji pozostaną wysokie, może to mieć bardzo negatywny wpływ na ilość udzielanych kredytów. W całym 2021 r. bank spółdzielczy udzielił kredytów w wysokości 8,28 mld euro, czyli o 7,8 proc. więcej niż w 2020 r.

Najbardziej wzrosły inwestycje w uprawę warzyw, zbóż i hodowlę owiec, odpowiednio o 17,1 proc., 11,6 proc. i 10,4 proc., natomiast rolnicy francuscy zmniejszyli inwestycje w segmenty hodowli: drobiu i bydła mięsnego, a także uprawę winorośli odpowiednio o 3,6 proc. i 1,6 proc. oraz 0,5 proc.

Według banku, rolnicy francuscy znacznie zwiększyli inwestycje w biogazownie w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim 78 proc., a w fotowoltaikę o 62 proc.. Na przykład w Bretanii w ciągu ostatnich 18 miesięcy sfinansowano 211 projektów fotowoltaicznych. Crédit Agricole chce znacznie rozszerzyć swój dział transformacji energetycznej.