PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Gotowa na sezon zielonkowy - przegląd prasy belującej

Zazwyczaj większość czynności przeglądowych czy naprawczych prasy rolującej da się wykonać we własnym zakresie; smarowanie, wymiana łożysk, kół zębatych czy łańcuchów nie powinny przysporzyć większych problemów. Co innego, kiedy mamy do czynienia z awarią elektroniki. W takim przypadku często trzeba posiłkować się pomocą serwisu.



Trudno stworzyć uniwersalny poradnik dotyczący przeglądu prasy rolującej, ponieważ każda maszyna różni się przynajmniej w detalach, jednak spróbujemy w tym artykule poruszyć najważniejsze, ogólne kwestie.

WYCZYŚCIĆ MASZYNĘ

Jeżeli po sezonie prasa nie została dokładnie oczyszczona, taką czynność należy wykonać przed przeglądem. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza, a do trudno dostępnych miejsc, w których kurz zintegrował się z olejem i wilgocią, użyć pędzla lub szczotki. Wszystko to przy założeniu, że prasa jest garażowana; w przypadku pras garażowanie jest właściwie konieczne choćby ze względu na to, że wiele elementów pracuje w kontakcie ze zbieranym materiałem i ma wytartą powłokę malarską, a przy wystąpieniu wilgoci niemal natychmiast pojawia się korozja. Ważny powód do ochrony maszyny przed wilgocią to również obecność precyzyjnych mechanizmów, chociażby aparatów wiążących, które skorodowane mogą zupełnie uniemożliwić pracę. Istotne jest, aby przy czyszczeniu prasy unikać stosowania myjki ciśnieniowej i wody w ogóle, gdyż ta po dostaniu się do obudów łożysk i między elementy łańcucha będzie powodowała ich korozję i szybsze zużywanie się. Wyczyszczenie maszyny pozwoli nam również na zlokalizowanie ewentualnych wycieków z układu hydraulicznego.

SPRAWDZIĆ STAN PODBIERACZA

Inspekcję podbieracza powinno się rozpocząć od sprawdzenia luzu na jego listwach. W przypadku stwierdzenia takiego może się okazać, że mamy do czynienia ze zużytymi łożyskami pracującymi w torze krzywkowym lub ze zużyciem samych prowadnic. Wymiana łożysk jest zwykle dość czasochłonna i, jeżeli brakuje otworów inspekcyjnych, wymaga rozebrania niemal całego podbieracza, jednak odkładanie tej czynności może w rezultacie doprowadzić do ich zablokowania, co z kolei będzie prowadzało do ścinania śruby zabezpieczającej podbieracza i uniemożliwi pracę. Prostsze w obsłudze są podbieracze bezkrzywkowe. W ich przypadku w zasadzie wystarczy, że ograniczymy się do przeglądu łożysk i ich wymiany, kiedy są uszkodzone.

Warto też sprawdzić stan palców podbieracza; ubytki lub zniekształcenia będą powodowały niedokładny zbiór materiału, a tym samym straty w plonie.

ŁAŃCUCHY, KOŁ A ZĘBATE I SMAROWANIE

Zużycie łańcucha najłatwiej rozpoznać po tym, że osiada on nie na dnie wrębu, lecz na coraz większej średnicy koła zębatego, a w skrajnych przypadkach po prostu z niego zeskakuje. Kiedy manipulowanie napinaczem nie przynosi rezultatów to znak, że łańcuch trzeba po prostu wymienić. Rozciągnięty, zużyty łańcuch ma też zazwyczaj osłabione przeguby, a to może szybko przełożyć się na jego nagłą awarię - zerwanie.

Warto poruszyć w tym miejscu kwestię smarowania łańcuchów i doboru odpowiednich środków smarnych używanych w centralnych układach smarowania łańcuchów, w jakie obecnie wyposażane są prasy. Zdarza się, że niektórzy używają do tego przepracowanego oleju. Takie rozwiązanie przynosi tylko pozorne oszczędności, bo zużyty olej nie jest w stanie zapewnić dostatecznych parametrów smarowania i w rezultacie będzie prowadził do szybszego zużycia (w tym również przyspieszonej korozji) elementów i trzeba będzie je znacznie szybciej wymienić. Jakiego zatem oleju użyć?

- Dzisiejsze oleje przekładniowe są na tyle zaawansowane, że ich parametry wystarczą, aby skutecznie smarować łańcuchy, gdy mowa jest w instrukcji obsługi o olejach "łańcuchowych". Część producentów zaleca olej w klasie SAE 85W-140. W takim przypadku powinniśmy się tego trzymać. Zdecydowana większość olejów w tej klasie lepkości spełnia normę API GL-5 (najwyższą w 5-stopniowej skali, a więc olejów do układów wysokoobciążonych z dużą ilością dodatków uszlachetniających, przyp. mw), co jest w zupełności wystarczające, jeżeli chodzi o obciążenia, jakie występują w przekładniach łańcuchowych - wyjaśnia Lech Lasek, menedżer produktu ds. motoryzacyjnych środków smarnych w Fuchs.

A co z punktami smarnymi łożysk i tulei? Zazwyczaj punkty smarne odnajdujemy instynktownie; tak jest chociażby w przypadku łożysk walców, jednak posiłkowanie się instrukcją pozwoli nam uniknąć przeoczenia "ukrytych" punktów. Informacje o tym, jak często smarować poszczególne elementy maszyny też znajdziemy w instrukcji obsługi (jeżeli nie mamy jej w wersji papierowej z pomocą może nam przyjść Internet, ewentualnie instrukcje obsługi podobnych maszyn). Warto pamiętać o tym, aby łożyska wysokoobrotowych elementów (np. walców) smarować umiarkowaną ilością smaru, gdyż jego nadmierna ilość będzie powodowała opór i grzanie się łożysk. Te zresztą w przypadku stwierdzenia oznak nadmiernego zużycia powinny być natychmiast wymienione, ponieważ ich zatarcie jest często przyczyną pożarów. Do smarowania z powodzeniem można użyć smarów klasy NLGI 2.

ROTOR I NOŻE

Rotor w zasadzie powinien być elementem bezobsługowym, pomijając łożyskowanie wału. Sygnałem zużycia łożysk jest często głośna praca i luzy wału. W podobny sposób można ocenić stan nagarniaczy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka różowa. Zdarza się, że palce rotora pękają czy to pod wpływem przeciążeń, czy też kamieni dostających się na podbieracz. Warto zatem sprawdzić, czy na elementach rotora nie ma pęknięć, a w przypadku stwierdzenia takowych, po prostu solidnie je pospawać.

Przed sezonem trzeba przyjrzeć się także nożom, jeżeli w takowe prasę wyposażono. Do ich ostrzenia można użyć specjalistycznego narzędzia - takie w swojej ofercie mają np. firmy Granit i Göweil (cena tego typu urządzenia to ok. 6 tys. zł brutto). Można jednak zdać się na wyspecjalizowany w ostrzeniu warsztat lub serwis fabryczny, który może posiadać specjalistyczną ostrzałkę. Wówczas za ostrzenie jednego noża zapłacimy od 8 do 10 zł brutto. Ostrzenie można wykonać także we własnym zakresie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach: powinno się ono odbywać na prostej stronie noża, ponieważ strona falista jest powierzchniowo hartowana. Zdarcie owej powierzchni spowoduje, że noże będą tępiły się w błyskawicznym tempie i właściwie staną się bezużyteczne. Do ostrzenia noży dobrze nadają się szlifierki wolnoobrotowe z systemem chłodzenia, jednak pod pewnymi warunkami można do tego celu użyć szlifierki kątowej: - Dopuszczalne jest ostrzenie noży także szlifierkami kątowymi, jednak należy wykorzystywać do tego celu ściernice lamelkowe (listkowe). Bez względu na narzędzie używane do ostrzenia noży rolniczych najczęściej używane są tarcze i kamienie o ziarnistości 60 lub 80 - wyjaśnia Krzysztof Danowski, specjalista z Wytwórni Ściernic Polflex.

KOMORA PRASOWANIA

Walce w prasach stałokomorowych walcowych właściwie powinny "wystarczyć" do końca użytkowania maszyny, jednak zdarza się, że na skutek intensywnej eksploatacji potrafią one po prostu popękać. Spawanie zazwyczaj przynosi marne rezultaty, a "zadziory" podobnie jak pęknięcia z czasem będą powodowały rozrywanie siatki lub sznurka na balocie. Wymiana walca to dość kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie, warto zatem przyjrzeć się tym elementom przed sezonem, aby uniknąć długotrwałych przestojów w gorącym okresie żniw czy sianokosów.

A co z pasami? - Na przykładzie naszych maszyn mogę powiedzieć, że ich żywotność jest wyliczona na cały okres eksploatacji maszyny. Pasy w miarę coraz wyższego przebiegu wyciągają się i są coraz dłuższe, dlatego w maszynie zamontowana jest rolka napinająca, która poprzez wiele regulacji, pozwala na naciągnięcie pasów. Mało prawdopodobne jest, że zabraknie napinacza do właściwego napięcia pasów - wyjaśnia Rafał Galus, specjalista ds. produktu w New Holland Agriculture. - Tylko uszkodzenie mechaniczne może wymusić na użytkowniku wymianę lub łączenie głównego elementu roboczego maszyny. Pasy dostępne są "na metry", zatem jeżeli pas pęknie, możemy zrobić wstawkę i połączyć ja z pasem za pomocą dwóch spinek. Można to zrobić metodą chałupniczą, jednak jest to problematyczne i nie daje gwarancji skuteczności. Warto w takim przypadku skorzystać z usług wyspecjalizowanego serwisu, który dysponuje odpowiednimi urządzeniami do zakuwania pasów, jednak my jako producent zalecamy wymianę ich na nowe - kontynuuje.

Ceny pasów są mocno zróżnicowane. W zależności od producenta i modelu prasy wahają się w przedziale od ok. 30 do nawet 150-200 zł za metr bieżący. Podobne zróżnicowanie dotyczy spinek; zapłacimy za nie zazwyczaj od 25 do 400 zł/szt.

- W przypadku prasy łańcuchowo-listwowej najważniejszą kwestią jest sprawdzenie stopnia naciągnięcia przenośnika. Jeżeli łańcuch jest luźny, przed sezonem należy go naciągnąć - mówi Grzegorz Zwierzchowski z serwisu Maschio-Gaspardo. Chociaż prasy łańcuchowo-listwowe należą do konstrukcji prostych i raczej bezawaryjnych, to niestety w wyniku tarcia łańcuchy w komorze prasowania z czasem ulegają zużyciu i należy je wówczas wymienić.

MECHANIZMY OWIJAJĄCE

Podczas przeglądu powinniśmy sprawdzić, czy mechanizmy owijania sznurkiem lub siatką działają poprawnie i wprowadzają siatkę lub sznurek do komory prasowania.

Istotne jest sprawdzenie instalacji elektrycznej i panela sterującego, które są niezbędne do działania tych mechanizmów. Obowiązkowo należy sprawdzić stan nożyka ucinającego sznurek. Należy go naostrzyć lub wymienić, jeżeli ten nie odcina sznurka.

- Bardzo ważne jest, aby przed sezonem sprawdzić poprawność działania i stan instalacji elektrycznej, przy wykorzystaniu której sterowane są aparaty podające siatkę lub sznurek. Mechanizmy do owijania sznurkiem i siatką są raczej bezobsługowe, a cały serwis ogranicza się tak naprawdę do nasmarowania elementów współpracujących ze sobą. O ile przy owijaniu siatką nie mamy do czynienia z nożem , to w mechanizmie owijania sznurkiem noże występują i trzeba sprawdzić, czy nie są one skorodowane i tępe. W takim przypadku nóż będzie strzępił sznurek i może go nie uciąć, dlatego należy go wymienić na nowy - wyjaśnia Grzegorz Zwierzchowski.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Wenecjusz 2019-08-04 23:17:10
  Kupujemy od GACOLA głównie hydrauliczne pompy centralnego smarowania. Co moge powiedzieć, sama firma bardzo profesjonalna a sprzęt, którego są dystrybutorem, jak an swoją cenę, jest po prostu świetny jakościowo
 • FOX 2019-06-04 16:37:20
  Ten artykuł to chyba 3 tygodnie za późno.
  • ajato 2019-06-04 20:21:28
   Dobry miesiąc za późno, takie rzeczy robi się w kwietniu...
   • Janusz Nosacz 2019-06-05 08:11:05
    Takie rzeczy dobrze robi sie w zime kiedy jest opor czasu wolnego. Tak jak autor stwierdził przy podbieraku trzeba troche spędzić czasu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.