Mimo przewidywanego mniejszego areału upraw kukurydzy na obszarze Unii Europejskiej w bieżącym sezonie, analitycy zakładają zwiększenie zbiorów dla całej Unii, poprzez lepsze plonowanie kukurydzy. Na takie prognozy wpływ ma dotychczasowa pogoda oraz przewidywane korzystne warunki agrometeorologiczne, które mają być lepsze w porównaniu do ubiegłego sezonu, naznaczonego suszą.

We Francji w pierwszej dekadzie kwietnia br. obsiano kukurydzą tylko 4 proc. obszaru przeznaczonego pod uprawę tego gatunku, w porównaniu do 17 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej. Stowarzyszanie producentów kukurydzy we Francji (AGPM) ocenia, że areał przeznaczony pod uprawę kukurydzy zmniejszy się o 7 proc. w ujęciu rok do roku do ok. 1,6 mln ha.

We Włoszech powierzchnia upraw kukurydzy także ma być mniejsza niż rok wcześniej. W Rumunii ma być zbliżona do tej z 2015 roku i analitycy ProAgro szacują ją na 2,5 mln ha. Na Węgrzech areał kukurydzy prognozowany jest na 1,07 mln ha, nieznacznie tylko mniej niż przed rokiem. W tym kraju dotychczas obsiano kukurydzą ok. 8 proc. planowanego areału, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

Natomiast w Polsce wstępna prognoza wskazuje, że obszar zasiewów kukurydzą będzie na poziomie 580 tys. ha czyli o 4 proc. większy w porównaniu do ubiegłorocznego. Także w Niemczech prognozowany jest 1,3 proc. wzrost areału zasiewu kukurydzy - do 461 tys. ha. Wyższe o 12,4 proc. mają być też zbiory względem tych z roku ubiegłego i prognozowane są na 4,46 mln t.