W środę ponownie potaniała kukurydza na giełdzie w Chicago (po raz czwarty z rzędu). Negatywny wpływ na cenę kukurydzy za oceanem ma taniejąca ropa na światowych giełdach (blisko 10 proc. spadek w ostatnich dniach). Przypomnę, że ok. 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiane jest na bioetanol, stąd też (szczególnie przy rekordowej produkcji w obecnym sezonie) oczy inwestorów częściej niż zwykle zwrócone są na rynek ropy.

Jako jedyna wczoraj podrożała pszenica na CBOT. Zawirowania z pogodą w Australii i Argentynie oraz oczekiwana mniejsza produkcja w Indiach o 3 mln t (do 87 mln t) pomogły notowaniom amerykańskiej pszenicy, natomiast na giełdzie w Paryżu sesja zakończyła się minimalnym spadkiem ceny.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,15 proc. (162,75 euro/t- 703 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,84 (153,49 USD/t- 598 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,90 proc. (164,75 euro/t- 711 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,79 proc. (136,31 USD/t- 531 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10