Jak donosiły kazachskie media branżowe, od połowy tego miesiąca na trzy miesiące zostanie również zakazany eksport ziemniaków i marchwi.

Interwencje rynkowe mają na celu uniknięcie dalszych wzrostów cen i niedoboru produktów rolnych na rynku krajowym. Na przykład od początku 2021 roku cena wołowiny i baraniny wzrosła odpowiednio o 15 i 21 proc.

Tymczasem w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku wyeksportowano 161 000 sztuk bydła; oznacza to wzrost o 460 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Przedsiębiorstwa przetwórstwa mięsnego w Kazachstanie pracują tylko z 50 procentową wydajnością.

W międzyczasie kazachscy producenci oleju słonecznikowego skarżyli się, że polityka eksportowa rządu doprowadza ich na skraj bankructwa, ponieważ nałożone na nich restrykcje uniemożliwiają terminową realizację kontraktów z zagranicznymi klientami.

Według branżowych mediów eksport oleju słonecznikowego i nasion słonecznika został wstrzymany w listopadzie, ponieważ ministerstwo rolnictwa nie ustaliło żadnych kwot eksportowych na ten miesiąc.

Nowe specyfikacje są obecnie nadal w fazie zatwierdzania. Do 1 lipca 2022 r. maja one przewidywać kontyngent eksportowy na nasiona słonecznika w wysokości 125 000 ton, a na olej słonecznikowy w wysokości 110 000 ton.