Niedawno UE wprowadziła już odwetowe opłaty m.in. na amerykańską whiskey, aby zrekompensować amerykańskie specjalne cła na import stali i aluminium.

Poza wymienionymi produktami spożywczymi i napojami, towary takie jak: amerykańskie ciągniki, helikoptery, ramy rowerowe, a także orzechy, czekolada i ryby mrożone również mogą zostać objęte cłami odwetowymi. Komisja Europejska umieściła na swojej liście towary, których łączna roczna wartość importu wynosi około 20 mld dolarów.

Komisarz UE ds. Handlu Cecilia Malmström powiedziała, że nowe taryfy specjalne powinny być wprowadzane tylko wtedy, gdy spór o subsydia z USA nie może zostać rozwiązany w drodze negocjacji.

W celu zapobieżenia poważnym szkodom z powodu taryf odwetowych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Europie, Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji publicznych z publikacją listy produktów, która powinna trwać do końca maja. Dla europejskich konsumentów dodatkowe cła mogą prowadzić do podwyżek cen. Ponadto oczekuje się, że firmy, które będą dalej przetwarzać lub importować produkty amerykańskie odczują spadki obrotów.

W ubiegłym tygodniu USA również tworzyły plany na odwetowe taryfy na różne towary importowane z UE. Opierają się one na fakcie, że zgodnie z orzeczeniem WTO europejski producent samolotów Airbus otrzymał również miliardy nielegalnej pomocy państwa.

Specjalne cła w USA mogą być naliczane corocznie od towarów o wartości około 11 mld dolarów. Oprócz produktów i komponentów dla przemysłu lotniczego obejmują one wiele innych towarów, takich jak wiele serów, oliwa z oliwek, pomarańcze lub owoce morza.