Obfite opady deszczu i związane z tym utrudnienia w prowadzeniu zabiegów agrotechnicznych dokuczają polskim rolnikom, głównie w północnej części kraju, ale nie tylko. Podobną sytuację mają nasi sąsiedzi. Opady deszczu i utrudnienia nimi powodowane dały się we znaki Niemcom (w północnej części kraju), Litwinom (zachodnio-południowym regionie kraju) i Białorusinom (na zachodzie).

W tych krajach z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia terminowego siewu rzepaku spodziewany jest spadek areału uprawy tego gatunku. Przypomnijmy, że w Polsce Krajowy Związek Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przewiduje o 30 proc. (r/r) mniejsze zasiewy rzepaku.

Również w części Grecji i Bułgarii rolnicy narzekają na nadmiar opadów deszczu.

Pomimo że unijny zespół monitoringu upraw MARS wskazuje obecnie na korzystne warunki dla upraw we Francji to raport przedstawia jednoznacznie deficyt opadów deszczu w większości regionu kraju. Podobnie jest na południu Wielkiej Brytanii, środkowych i zachodnich Włoszech.

Natomiast w Hiszpanii, Portugalii i północnej części Afryki utrzymują się warunki suszy. Niewielkie opady deszczu, które notowano w październiku okazały się niewystarczające i wciąż brakuje wody do kiełkowania i wyrównanych wschodów.