Komisja Europejska chce w najbliższych latach zwiększyć wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt. Propozycja tego ma zostać przedstawiona w drugiej połowie 2023 roku.

Program obejmuje zakończenie hodowli klatkowej, mniejszą liczbę transportów zwierząt oraz rozporządzenie o dobrostanie zwierząt dla krów mlecznych. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego domaga się, aby bardziej rygorystyczne zasady dobrostanu zwierząt nie były egzekwowane kosztem rolników.

Podczas przesłuchania ekspertów parlamentarzyści dowiedzieli się, w jaki sposób lepszy dobrostan zwierząt może przenieść dodatkowe koszty na konsumenta.

Zmiana koncepcji etykiet

Nie ma obiektywnych metod pomiaru dobrostanu zwierząt, podkreśla Willy Baltussen, ekonomista rolnictwa z Uniwersytetu Wageningen w Holandii. Brak mierzalności już wyznacza granice w znakowaniu dobrostanu zwierząt.
Tylko rolnictwo ekologiczne do tej pory dało konsumentowi jasne wyobrażenie o dodatkowych wymaganiach hodowlanych, wyjaśnił Baltussen. W Holandii około 60 proc. świeżego mięsa oferowane jest pod markami własnymi. Jego standardy są nieco wyższe od wymogów prawnych i pozwalałyby producentowi na nieco lepsze marże zysku.

Ponieważ jednak w ramach tych programów rolnicy mogą hodować mniej zwierząt, ich dochody nie ulegają poprawie. Ograniczona jest również wielkość rynku dla nieco wyższych standardów. Wiele marek prywatnych nie mogło się zadomowić i dlatego szybko zniknęły - podsumował ekspert ds. administracji z Wageningen.

Przenieść koszty do sprzedaży detalicznej

Wiele małych ferm rodzinnych nie może sobie pozwolić na inwestowanie w wyższy dobrostan zwierząt, stwierdziła eurodeputowana Ulrike Müller w Parlamencie Europejskim. Oczekuje się, że koszty produkcji mięsa wzrosną o 80-90 proc. po rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w UE.
Ponieważ konsument prawie nie uczestniczy w dodatkowych kosztach, Müller domaga się rekompensaty dla rolników z budżetu UE. Włoski poseł Herbert Dorfmann, obawia się, że w szczególności małe gospodarstwa będą zmuszone do zaprzestania produkcji z powodu nowych wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, co sprzyjałoby koncentracji gospodarstw w rolnictwie.