W czwartek cena pszenicy kontynuowała wzrosty po obu stronach Atlantyku. Ponownie liderem była amerykańska pszenica. Po 3 proc. zwyżce w środę, wczoraj jej cena wzrosła o kolejne prawie 2,0 proc. i jest najdroższa od 19 lipca 2016 r.(wykres kontynuacyjny). Przypomnę, że przyczyną blisko 5 proc. wzrostu notowań w dwa ostatnie dni było pogorszenie kondycji upraw amerykańskiej pszenicy ozimej w niektórych stanach. W Oklahomie w grudniu w kondycji dobrej i doskonałej było 25 proc. upraw wobec 53 proc. w listopadzie, w Kansas odsetek ten spadł z 52 proc. do 44 proc. Na notowania pszenicy na Matif nie miało to tak dużego przełożenia, ale i tak symboliczny wzrost spowodował wyznaczenie nowego szczytu notowań i osiągnięcie granicy 170,00 euro/t po raz pierwszy od 25 lipca 2016 r.

Piątą z rzędu sesję wzrostową odnotowała amerykańska kukurydza. Wczorajsza zwyżka była skromniejsza (0,5 proc.), ale doprowadziła cenę do poziomu ostatni raz widzianego 14 lipca 2016 r. (wykres kontynuacyjny). Jedynie europejska kukurydza pozostała wczoraj bez nowych rekordów. Mająca ostatnie notowania seria styczniowa kontraktu po blisko 2 proc. spadku zamknęła swój żywot ceną 171,50 euro/t. Kolejna najbliższa seria z terminem dostawy w marcu nie zmieniła ceny w stosunku do poprzedniego dnia i wyceniana była po 169,50 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (170,00 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,85 proc. (156,62 USD/t- 653 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 1,72 proc. (171,50 euro/t- 751 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,42 proc. (142,22 USD/t- 593 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10