W poniedziałek drugą sesję z rzędu silnie drożała amerykańska kukurydza, której cena w dwa dni wzrosła o 5,1 proc. i jest najwyższa od połowy lipca br. Jednocześnie notowania wybiły się z trwającej półtora miesiąca konsolidacji, co zapowiada- przynajmniej z punktu widzenia analizy technicznej wykres- kontynuacje wzrostu cen. Wczoraj wsparciem wzrostów notowań kukurydzy za oceanem były bardzo dobre dane eksportowe.

Tygodniowe wysyłki eksportowe kukurydzy w USA wyniosły 1,47 mln t i były o 8,3 proc. wyższe niż tydzień wcześniej, ale aż o 193 proc. wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Skumulowany eksport kukurydzy w USA od początku sezonu (1 września) również jest imponujący i wynosi 5,8 mln t co oznacza wzrost o 76 proc. w stosunku do identycznego okresu poprzedniego sezonu.

Wyższe zapasy pszenicy oraz słabsze dane eksportowe spowodowały wczoraj spadek ceny pszenicy na CBOT o blisko 2 proc. Tygodniowe wysyłki eksportowe w USA wyniosły 642 tys. i były o 27 proc. niższe niż tydzień wcześniej i o 14 proc. wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Skumulowany eksport pszenicy w USA od początku sezonu (1 czerwca) wynosi 10,1 mln t co oznacza wzrost o 26 proc. w stosunku do identycznego okresu poprzedniego sezonu.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,77 proc. (160,50 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,75 proc. (147,71 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,16 proc. (160,25 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 2,28 proc. (132,57 USD/t- 511 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10