Czwartek był kolejnym słabym dniem notowań zbóż na światowych giełdach. Wszystkie prezentowane kontrakty terminowe potaniały. Wczoraj liderem zniżek była amerykańska pszenica, której cena spadła o 2,4 proc. Była to jednocześnie siódma z rzędu zniżka notowań. W tym czasie cena spadła aż o 9,4 proc.

Notowaniom amerykańskich zbóż nie pomogły tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych, które znalazły się bliżej dolnej granicy oczekiwań rynku. W tygodniu kończącym się 24 listopada zamówienia eksportowe na pszenicę wyniosły 491 tys. t (300 tys. t- 800 tys. t szacowali analitycy) i były o 22 proc. niższe niż przed tygodniem, ale o 23 proc. wyższe niż w tym samym tygodniu przed rokiem.

Zamówienia eksportowe na kukurydzę wyniosły 762 tys. t przy oczekiwaniach rynkowych w granicach 650 tys. t- 1,8 mln t i była aż 65 proc. niższe niż przed tygodniem, ale 53 proc. wyższe w porównaniu z tym samym tygodniem 2015 r.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,08 proc. (160,25 euro/t- 715 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 2,37 proc. (136,50 USD/t- 573 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,15 proc. (164,25 euro/t- 733 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,48 proc. (130,61 USD/t- 548 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10