W poniedziałek po jednodniowej korekcie powróciły wzrosty notowań rzepaku na paryskiej giełdzie. Najbliższy kontrakty z dostawa w lutym zyskał 2,75 euro (0,7 proc.) i kosztował na koniec sesji 412,50 euro/t. Tym samym wyznaczył po raz kolejny w ostatnich dniach nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższy od 2 lat i 7 mies. W przeliczeniu na złotówki wycena przekroczyła 1850 zł/t. Wczorajszemu wzrostowi ceny rzepaku sprzyjał dalszy wzrost notowań ropy (do kilkunastomiesięcznych szczytów) i silne odreagowanie spadków na amerykańskiej soi.

Soja na giełdzie w Chicago zyskała 1,6 proc. w ślad za dobrymi, po raz kolejny, tygodniowymi danymi eksportowymi. Co prawda wysyłki eksportowe w tygodniu kończącym się 1 grudnia były niższe o 14 proc. w stosunku do tygodnia wcześniejszego, ale wyniosły aż 1,91 mln t były wyższe o 7 proc. w stosunku do podobnego tygodnia przed rokiem. Od początku sezonu (1 września) eksport soi wynosi już 26 mln t i jest wyższy o 19 proc. niż w podobnym okresie sezonu poprzedniego.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 0,67 proc. (412,50 euro/t- 1852 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 1,56 proc. (383,41 USD/t- 1619 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,38 proc. (527,30 CAD/t- 1671 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.