Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą w grudniu w potaniała wczoraj o 0,3 proc. i kosztowała 180,75 euro/t (773 zł/t) i jest o 10,2 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze. Wczorajsza cena jest tuż poniżej wyznaczonej w ostatni piątek najwyższej wartości od końca czerwca br., a dzisiaj po południu notowania rosną o blisko 1 proc. i osiągają kolejny rekord w obecnej fali wzrostowej. Notowania pszenicy rosną od początku września- w kontrakcie z dostawą w grudniu cena wzrosła w tym czasie o ponad 8 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym spadła wczoraj o 0,3 proc. i wyniosła 165,25 euro/t (707 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 1,9 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym potaniała wczoraj o 1,6 proc. i kosztowała 192,35 USD/t. Dzisiaj po południu pszenica na giełdzie w Chicago zyskuje ponad jeden proc. i zbliża się do wyznaczonego w piątek ponad trzymiesięcznego szczytu notowań. W ujęciu r/r amerykańska pszenica jest droższa o 1,7 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago potaniała o 1,0 proc. i kosztowała 152,45 USD/t., a przez ostatni rok podniosła się o 5,5 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,28 proc. (180,75 euro/t- 773 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,64 proc. (192,35 USD/t- 737 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,30 proc. (165,25 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,96 proc. (152,45 USD/t- 584 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10