Cena rzepaku na paryskiej giełdzie spadła w piątek o 0,5 proc. do 370,25 euro/t (1589 zł/t), natomiast przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 1,2 proc. W czwartek notowania osiągnęły najwyższy poziom od miesiąca (wykres kontynuacyjny) i najwyższy od prawie siedmiu miesięcy (w kontrakcie sierpniowym obejmującym najbliższe zbiory).

Kanadyjski rzepak podrożał w piątek o 0,1 proc. do 459,50 CAD/t, a w ujęciu tygodniowym zyskał 3,4 proc. wyznaczając najwyższą cenę od marca br. Amerykańska soja potaniała w piątek 1,3 proc. i kosztowała 322,51 USD/t, natomiast w ujęciu tygodniowym zyskała aż 5,8 proc. osiągając w czwartek najwyższą wartość od 1,5 mies.

Miniony tydzień przyniósł wzrosty cen oleistych na światowych giełdach głównie dzięki dużym opóźnieniom w zasiewach amerykańskiej soi (mokra pogoda). Do poprzedniej niedzieli obsiano zaledwie 29 proc. planowanej powierzchni przy średniej wynoszącej w tym czasie 66 proc. Z drugiej strony wzrost obaw o zaostrzenie wojny handlowej przez USA w stosunku do Meksyku i Unii Europejskiej negatywnie odbiło się na notowaniach akcji i ropy, co w efekcie spowodowało – na ten moment- korekcyjny spadek cen rzepaku i soi w piątek. Ropa Brent potaniała w ostatnim tygodniu aż 9,8 proc.- w tym w piątek o 5,1 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena w piątek spadła o 0,47 proc. (370,25 euro/t-1589 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,27 proc. (322,51 USD/t- 1242 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,09 proc. (459,50 CAD/t- 1306 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.