W ostatnim dniu tygodnia notowania rzepaku przebiegały w dużo spokojniejszych nastrojach niż miało to miejsce w kilku poprzednich dniach. Cena zmieniała się w zakresie niespełna 2 euro, a na zamknięciu pozostała bez zmian w stosunku do dnia poprzedniego. Obroty również były niewielkie i wyniosły zaledwie 2,4 tys. szt. podczas gdy jeszcze w środę były ponad trzykrotnie wyższe (8,4 tys. szt.). W ujęciu tygodniowym cena obniżyła się o 1,3 proc. (kontrakt majowy)- był to typowo korekcyjny okres notowań rzepaku.

W piątek, po kilku dniach przerwy powróciły spadki cen amerykańskiej soi (o 1,0 proc.) i kanadyjskiego rzepaku (o 0,4 proc.). Przez tydzień notowania spadły odpowiednio o 2,1 proc. i 0,9 proc. Kanadyjski urząd statystyczny podał, że zapasy canoli na 31.12.2016 r. wyniosły tym kraju 12,2 mln t i były o 1,25 mln t (9,3 proc.) niższe niż przed rokiem.

Olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur również w ostatnich dniach przechodzi korektę notowań, ale do ponad 4,5- rocznego szczytu wyznaczonego 24 stycznia br. brakuje jedynie niespełna 1 proc. Z kolei ceny ropy na światowych giełdach ostatnio wzrosły i zbliżyły się do 1,5- rocznych maksimów cenowych wyznaczonych na początku stycznia br. W piątek ropa Brent była zaledwie 1 proc. tańsza niż 6 stycznia br. (57,7 USD/baryłkę- ostatni szczyt ceny).

Z kolei euro do dolara w tym roku umocniło się o 2,5 proc. (z 1,051 do 1,078 euro/USD). Natomiast złotówka umocniła się do euro w tym czasie o 3 proc. Zmiany na rynku walutowym nie sprzyjały zbytnio notowaniom rzepaku na giełdzie w Paryżu, a tym bardziej na naszym rynku. W sumie oddziaływanie czynników na cenę rzepaku jest różnorodne. Obecnie nie pokuszę się o najbliższą prognozę- czy to już koniec korekty czy jeszcze będzie trwać. Natomiast jeżeli pojawią się nowe szczyty cen ropy i oleju palmowego, to powinno zdecydować o powrocie tendencji wzrostowej na rzepaku.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena nie zmieniła się (412,75 euro/t- 1772 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,99 proc. (377,35 USD/t- 1510 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,37 proc. (513,30 CAD/t- 1576 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.