W poniedziałek notowania zbóż osiągnęły wielomiesięczne maksima cenowe. Wczoraj na rynkach doszło do realizacji zysków i spadku cen większość kontraktów zbożowych. Poziom poniedziałkowego zamknięcia notowań utrzymała jedynie pszenica na paryskiej giełdzie (173 euro/), co jest- przypomnę- najwyższą ceną od siedmiu miesięcy.

Amerykańska pszenica potaniała o 0,6 proc. do 165,16 USD/t. Podczas poprzednich pięciu z rzędu sesji wzrostowych cena wzrosła o 7 proc. wyraźnie pokonując poziom oporu w okolicach 160 USD/t. Australijski ABARES poinformował, że produkcja pszenicy w tym kraju w obecnym sezonie wyniosła rekordowe 35,13 mln t- o 2,13 mln t więcej niż prognozował USDA w miesięcznym raporcie kilka dni temu.

Kukurydza na Matif potaniała o 0,4 proc. do 172,75 euro/t, natomiast na CBoT cena spadła o 0,3 proc. Za gorszym nastrojem inwestorów w przypadku amerykańskiej zbóż mógł stać plan meksykańskiego senatora, który w odwecie na zapowiadane cła dla produktów importowanych przez USA z Meksyku zapowiedział przeforsowanie ustawy nakazującej zakupy zbóż z Ameryki Południowej. Dotychczas Meksyk jest jednym z głównych odbiorców amerykańskich zbóż.

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania amerykańskich zbóż jest umacniający się dolar do głównych walut. W ciągu ostatnich dwóch tygodni dolar umocnił się do euro o 2 proc. do 1,0575 euro/USD. To pogarsza konkurencyjność eksportową na rynku międzynarodowym.


Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (173,00 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,61 proc. (165,16 USD/t- 669 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,43 proc. (172,75 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadłą o 0,33 proc. (147,34 USD/t- 597 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10