Po drugiej stronie Atlantyku również doszło do dużego spadku notowań (2 proc.), ale trzeba pamiętać, że przez cztery wcześniejsze sesje cena zyskała aż ponad 6 proc. Przez najbliższe dni rynek zbóż może być dość rozchwiany. Zbliża się okres ważnych publikacji USDA o znaczeniu fundamentalnym nie tylko dla USA, choć dotyczący tego kraju (stan zapasów zbóż, prognoza zasiewów i pierwsza po zimie ocena kondycji upraw pszenicy ozimej).
Wśród inwestorów narastają obawy o niedobory wody w niektórych rejonach upraw pszenicy. Sucho jest głównie w USA i Rosji, czyli u jednych z liderów w światowym eksporcie tego ziarna. Obecnie jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie aby wyciągać daleko idące wnioski, ale warto pamiętać co się działo z cenami zbóż na światowych rynkach w 2010r. (susza w Rosji) i w 2012 r. (susza w USA).
Pszenica Matif, kontrakt majowy- notowania spadły o 1,53 proc. (192,50 euro/t- 791 zł/t).
Wykres 1
Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3
Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,97 proc. (192,35 USD/t- 720 zł/t).
Wykres 4
Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5
Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,31 (162,75 euro/t- 669 zł/t).
Wykres 6
Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8
Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.
Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,77 proc. (154,82 USD/t- 580 zł/t).
Wykres 9
Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10