Poniedziałkowy nieudany atak na 200 euro/t (199,25 euro/t) miał swoje konsekwencje we wtorek. Praktycznie przez cały dzień notowania pszenicy na Matif spadały tracąc 3 euro. Zniżka, choć dość znaczna, to jednak mieści się w granicach naturalnej korekty po wcześniejszych dynamicznych wzrostach (ponad 10 proc. w niespełna 1,5 tyg.).

Po drugiej stronie Atlantyku również doszło do dużego spadku notowań (2 proc.), ale trzeba pamiętać, że przez cztery wcześniejsze sesje cena zyskała aż ponad 6 proc. Przez najbliższe dni rynek zbóż może być dość rozchwiany. Zbliża się okres ważnych publikacji USDA o znaczeniu fundamentalnym nie tylko dla USA, choć dotyczący tego kraju (stan zapasów zbóż, prognoza zasiewów i pierwsza po zimie ocena kondycji upraw pszenicy ozimej).

Wśród inwestorów narastają obawy o niedobory wody w niektórych rejonach upraw pszenicy. Sucho jest głównie w USA i Rosji, czyli u jednych z liderów w światowym eksporcie tego ziarna. Obecnie jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie aby wyciągać daleko idące wnioski, ale warto pamiętać co się działo z cenami zbóż na światowych rynkach w 2010r. (susza w Rosji) i w 2012 r. (susza w USA).

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania spadły o 1,53 proc. (192,50 euro/t- 791 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,97 proc. (192,35 USD/t- 720 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,31 (162,75 euro/t- 669 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,77 proc. (154,82 USD/t- 580 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10