Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się w większości korekcyjnym spadkiem cen. W ujęciu tygodniowym również przeważały spadki po 2-3 tygodniach silnych wzrostów cen (amerykańskie zboża w tym czasie podrożały o ponad 20 proc.). Cena pszenicy na MATIF w kontrakcie z dostawą we wrześniu w piątek potaniała wobec dnia poprzedniego o 0,3 proc. i kosztowała 179,00 euro/t (765 zł/t), natomiast przez ostatni tydzień potaniała o 3,4 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie sierpniowym podniosła się o 0,4 proc. i kosztowała 175,25 euro/t (749 zł/t), a w ujęciu tygodniowym obniżyła się o 2,1 proc.

Pszenica na CBOT potaniała w piątek o 1,1 proc. i kosztowała 185,37 USD/t, a w ujęciu całego minionego tygodnia notowania podniosły się o 0,3 proc. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago spadła w piątek o 1,1 proc. do 163,67 USD/t, natomiast przez tydzień obniżyła się o 2,6 proc. W minionym tygodniu na światowych rynkach wystąpiła korekta spadkowa po wcześniejszych silnych wzrostach cen. Zażegnanie wojny celnej z Meksykiem (w piątek wieczorem), który jest czołowym importerem kukurydzy i soi z USA powinien przynieść w poniedziałek powrót wzrostu notowań.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena w piątek spadła o 0,3 proc. (179,00 euro/t - 765 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,08 proc. (185,37 USD/t - 704 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 0,43 proc. (175,25 euro/t - 749 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,13 proc. (163,67 USD/t- 621 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10