Nowy tydzień notowań oleistych na światowych giełdach rozpoczął się od spadków cen. Dobre prognozy (rekordowe) zbiorów soi w Brazylii – wg SAFRAS aż 106,1 mln t (wg USDA w grudniowym raporcie 102 mln t)- wywarły większy wpływ na notowania soi niż dobre tygodniowe dane eksportowe w USA.

W tygodniu kończącym się 15 grudnia załadunki eksportowe soi wyniosły 1,73 mln t (1,46 mln t w porównywalnym tygodniu przed rokiem). Od początku sezonu (1 września) eksport wyniósł 29,7 mln t i był o 20 proc. większy niż w podobnym okresie przed rokiem.

Drugą sesję z rzędu (podobnie jak olej palmowy na giełdzie w Malezji) taniał rzepak na Matif. Obecny spadek ceny należy traktować jako zwykłą korektę w trendzie wzrostowym.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,48 proc. (415,25 euro/t- 1834 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 1,47 proc. (375,33 USD/t- 1586 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,15 proc. (515,50 CAD/t- 1638 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.