Czwartek na światowych giełdach oleistych był dużo spokojniejszy od dwóch poprzednich dni. Początkowo rzepak drożał, jednak w drugiej części dnia na rynku przeważyła opcja realizacji szybkich zysków z dwóch poprzednich dni (wzrost ceny o 2,8 proc.) i ostatecznie cena na zamknięciu notowań spadła o 0,4 proc. do 419,5 euro/t.

Znacznie więcej potaniała amerykańska soja – o 1,4 proc. tracąc blisko połowę dwudniowej zwyżki. Tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych rozczarowały rynek. W tygodniu kończącym się 23 lutego zamówienia na amerykańska soję ze starych zbiorów wyniosły 428 tys. t i mieściły się bliżej górnej granicy oczekiwań (300- 500 tys. t), ale na soję z nowych zbiorów nie było w ogóle zamówień (oczekiwano 0- 200 tys. t). Ponadto negatywnie oddziaływała informacja Informy o podwyższeniu o 1,5 mln t prognozy zbiorów soi w Brazylii do rekordowych 108 mln t (USDA w lutowym raporcie szacował brazylijska produkcję na 104 mln t).

Kanadyjski rzepak po 4,6 proc. wzroście ceny w ciągu dwóch poprzednich dni, wczoraj potaniał o 0,6 proc. Wczorajsze spadki notowań były naturalną reakcją inwestorów na silne wzrosty cen w krótkim czasie (realizacja zysków).

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,42 proc. (419,50 euro/t- 1800 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,39 proc. (377,26 USD/t- 1538 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,56 proc. (532,40 CAD/t- 1623 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.