Chociaż w ubiegłym tygodniu podrożały wszystkie kontrakty terminowe na zboża na MATIF i CBOT, to jednak kukurydza wyrosła na lidera rynku po obu stronach Atlantyku. Pomimo dużych zawirowań notowań tydzień wcześniej (w zrost ceny przez pierwsze trzy dni o ponad 4 proc., następnie spadek cen w czwartek i piątek o ok. 6 proc.) kukurydza na giełdzie w Chicago w minionym tygodniu odzyskała większość strat i podrożała o 5,0 proc.

Mniejszy wzrost ceny w ujęciu tygodniowym odnotowała kukurydza na giełdzie w Paryżu, ale wystarczyło to by w czwartek osiągnąć najwyższą cenę od 10 grudnia 2015 r. Wyraźnie widać, że kukurydza w ostatnich tygodniach zachowuje się znacznie lepiej niż pszenica. Na pewno wpływ na to ma drożejąca ropa na światowych rynkach- jak wiadomo znaczna część przerabiana jest w USA na bioetanol, natomiast w Unii Europejskiej zbiory były bardzo niskie.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - w piątek cena spadła o 0,98 proc. (151,50 euro/t- 668 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - w piątek cena wzrosła o 0,53 proc. (175,63 USD/t- 680 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - w piątek cena spadła o 1,21 proc. (163,00 euro/t- 718 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - w piątek cena wzrosła o 0, proc. (153,64 USD/t- 595 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10