Po wcześniejszym okresie wyraźnego liderowania europejskiego rzepaku na światowych giełdach, w ostatnich tygodniach rzepak przechodzi fazę korekty. Natomiast- w tym czasie- zdecydowanym liderem rynku nasion oleistych jest amerykańska soja notowana na giełdzie w Chicago. W minionym tygodniu (w środę) cena osiągnęła najwyższą wartość od połowy maja ub.r. (wykres poniżej). Wzrost cen soi to głównie przyczyna spadku produkcji w Ameryce Płd., ale także efekt najwyższych w historii notowań oleju palmowego (ciągnie cenę oleju sojowego) i rosnące ceny ropy naftowej (najdroższa od 2014 r.). W tym układzie wydaje się, że powrót tendencji wzrostowej na rzepaku jest kwestią czasu.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w maju na paryskiej giełdzie wzrosły w piątek o 0,8 proc. do 691,50 euro/t (3123) zł/t, ) i były o 53,8 proc. wyższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak potaniał o 0,7 proc. Notowania kanadyjskiej canoli w piątek obniżyły się o 0,6 proc. i wyniosły 1013,50 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 43,9 proc. W ujęciu tygodniowym canola potaniała o 0,3 proc. Amerykańska soja podrożała w piątek o 0,6 proc. i kosztowała 581,64 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 15,8 proc., natomiast przez ostatni tydzień notowań cena podniosła się o 1,9 proc.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,77 proc. (691,50 euro/t- 3123 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,56 proc. (581,64 USD/t- 2307 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,62 proc. (1013,50 CAD/t- 3158 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.