W ostatnich dniach słabiej prezentują się notowania zbóż na światowych giełdach. Co prawda pszenica na Matif podrożała wczoraj o 0,6 proc., ale przez dwa poprzednie dni cena spadła aż o 4,3 proc. Z kolei pszenica na CBoT potaniała wczoraj szóstą sesję z rzędu. W tym czasie cena obniżyła się o 7,3 proc.

Trochę lepiej wypadają notowania kukurydzy po obu stronach Atlantyku. Jednak wczorajszy brak zmiany ceny (po 3,4 proc. spadku we wtorek) kukurydzy amerykańskiej należy uznać za niepokojący szczególnie, że jej cena jest z reguły wrażliwa na zmiany ceny ropy (ok. 40 proc. przerabiane jest na bioetanol). A ropa wczoraj na światowych rynkach podrożała skokowo o ok. 9 proc.- po decyzji OPEC o ograniczeniu wydobycia.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,62 proc. (162,00 euro/t- 719 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,91 proc. (139,81 USD/t- 583 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,15 proc. (164,50 euro/t- 730 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena nie zmieniła się (132,57 USD/t- 553 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10