Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zamknęły się na poziomach z dnia poprzedniego (Matif) i minimalnych zmianach za oceanem. Ucichły czwartkowe emocje po publikacji serii raportów USDA.

Przypomnę, że najciekawszym z nich była informacja o zasiewach pszenicy ozimej w USA. Areał upraw wynosi zaledwie 32,4 mln akrów (13,1 mln ha) i jest niższy o 10 proc. w stosunku do roku ubiegłego oraz o mniejszy o 18 proc. niż w 2015 r. Tegoroczny areał upraw pszenicy ozimej w USA jest najniższy od 1909 r. W efekcie pszenica na CBoT podrożała w czwartek o prawie 2 proc.

Wczorajsze niewielkie zmiany cen mogą się wiązać z brakiem ochoty do dokonywania bardziej odważnych decyzji inwestycyjnych na rynku przed długim weekendem w USA. W poniedziałek z okazji Dnia Martina Luthera Kinga giełdy w Stanach będą zamknięte.

W ujęciu tygodniowych pszenica na Matif potaniała o 0,9 proc., a cena kukurydzy spadła o 1,3 proc. Natomiast na giełdzie w Chicago pszenica podrożała o 0,6 proc., a cena kukurydzy wzrosła o 0,1 proc.

Eksport rosyjskiej pszenicy w okresie styczeń- listopad ub.r. wyniósł 22,9 mln t w porównaniu z 18,2 mln t w roku poprzedniego. W obecnym sezonie zbiory pszenicy w Rosji były rekordowe i wyniosły 72,5 mln t (USDA), w dwóch poprzednich sezonach produkcja wyniosła 61 mln t i 59 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- w piątek cena nie zmieniła się (169,75 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,06 proc. (156,53 USD/t- 643 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (167,50 euro/t- 732 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,07 proc. (141,14 USD/t- 580 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10