Poniedziałkowe notowania kontraktów zbożowych rozpoczęły się od wzrostu cen po obu stronach Atlantyku. Dobre dane o tygodniowym eksporcie i obawy pogodowe spowodowały wzrost ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Chicago znacznie powyżej jednego procenta. Na rynku paryskim również utrzymywały się wzrosty notowań, ale znacznie mniejsze. Po południu nastąpiło ochłodzenie zapału kupujących. W Paryżu notowania pszenicy zakończyły się 0,9 proc. wzrostem do 167,25 euro/t, natomiast kukurydza straciła wcześniejsze zyski i zamknęła się na poziomie piątkowej sesji.

Po zakończeniu notowań na paryskiej giełdzie ceny zbóż za oceanem nadal traciły na wartości. Przyczyniło się do tego lekkie umocnienie dolara w stosunku do euro, ale i powrót spadku brazylijskiego reala. Ostatecznie na zakończenie notowań cena pszenicy w Chicago spadła w stosunku do piątku o 0,2 proc. do 159,56 USD/t, a kukurydza podrożała o 0,7 proc. do 147,63 USD/t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,90 proc. (167,25 euro/t- 701 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,23 proc. (159,56 USD/t- 599 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena nie zmieniła się (166,75 euro/t- 699 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,67 proc. (147,63 USD/t- 554 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10