Piątkowe sesje notowań kontraktów zbożowych zakończyły się w mieszanych nastojach. Cena pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie pozostała na poziomie zamknięcia w czwartek (odpowiednio 164,75 euro/t i 155,0 euro/t). Amerykańska pszenica potaniała o 0,7 proc. do 165,16 USD/t, natomiast kukurydza podrożała o 0,9 proc. do 139,17 USD/t.

Na przestrzeni całego ubiegłego tygodnia zdecydowanie lepiej wypadły notowania pszenicy. Na Matif cena wzrosła o 0,9 proc. i jest najwyższa od początku sierpnia br. Pszenica na giełdzie w Chicago podrożała o 0,1 proc., ale w czwartek osiągnęła najwyższe notowanie od końca pierwszej dekady sierpnia br. W przypadku pszenicy powtarza się scenariusz z lat ubiegłych. Po zakończeniu żniw na półkuli północnej ceny zaczynają odrabiać letnie straty.

Kukurydza na Matif w ubiegłym tygodniu potaniała o 1,7 proc., natomiast na CBoT spadek wyniósł 0,4 proc. W przypadku kukurydzy zbiory dopiero się rozpoczęły więc na poprawę notowań raczej jeszcze trzeba będzie poczekać.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena w piątek nie zmieniła się (164,75 euro/t- 704 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,66 proc. (165,16 USD/t- 589 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena nie zmieniła się (155,00 euro/t- 663 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,93 proc. (139,17 USD/t- 496 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10