Po środowym załamaniu notowań zbóż na światowych giełdach, po publikacji raportu USDA, w piątek po raz drugi z rzędu odbiły ceny w górę kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago. Słabiej zachowały się notowania zbóż w Paryżu, które w piątek „poprawiły” środowe dołki cenowe. Sentyment na rynku zbóż w tej chwili nie jest ciekawy, ale reakcje na dane fundamentalne zdaja się być przesadzone. Jak nie patrzeć- rewelacji nie ma, szczególnie w Europie. Wystarczy popatrzeć na prognozę produkcji kukurydzy w UE , która ma być aż o 17 proc. niższa niż w poprzednimsezonie.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,85 proc. (176,00 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,65 proc. (186,10 USD/t- 700 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest boczny, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 1,38 proc. (178,75 euro/t- 748 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,07 proc. (143,30 USD/t- 539 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10