PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Minister Sawicki ocenia miniony rok i mówi o priorytetach w nowym

Minister Sawicki ocenia miniony rok i mówi o priorytetach w nowym

Podczas swojego wystąpienia w Krajowej Izbie Gospodarczej podczas konferencji pt. Gospodarcze Otwarcie Roku, minister Marek Sawicki stwierdził, że rok 2014 był rokiem bardzo szczególnym dla rolnictwa. Były w nim ogromne zawirowania na rynku europejskim najpierw wywołane ASF, a później embargiem rosyjskim. W nowym roku priorytetem powinna być konsolidacja.Specyficzny rok 2014

Rok 2014 był rokiem bardzo szczególnym dla rolnictwa. Były ogromne zawirowania na rynku europejskim najpierw wywołanych ASF, a później embargiem rosyjskim. Embargo to ma ogromne znaczenie nie tylko globalne, ale także dla poszczególnych gospodarstw rolnych. Było to tez rok wyjątkowo hojny, jeżeli chodzi o warunki do produkcji. Według GUS, w 2014 r. produkcja rolnicza w Polsce wzrosła o 15 proc. w stosunku do 2013 r. Takiej skali produkcji nie było w Polsce w całym 25-leciu.

Na osłabiony i zdestabilizowany rynek światowy i europejski weszła zwiększona polska produkcja rolnicza. Nietrudno było się spodziewać załamania cenowego na wielu rynkach surowców rolniczych. Pełnej oceny ekonomicznej ubiegłego roku dla rolnictwa można spodziewać się za dwa miesiące.

Handel zagraniczny

Obecnie można ocenić pierwsze jedenaście miesięcy ubiegłego roku. Wartość całego eksportu polskiego w tym czasie to około 155 mld euro, w tym artykułów rolno-spożywczych 19,6 mld euro, czyli około 13 proc. Eksport artykułów rolno-spożywczych był trzecią, co do wartości branżą. Całą gospodarka odnotowała w ciągu 11 miesięcy 2014 r. deficyt eksportu na poziomie 1,7 mld euro, a rolnictwo odnotowuje w tym czasie dodatni bilans w wysokości 6,1 mld euro. Widać, że rolnictwo jest dźwignią polskiej gospodarki. Dane dotyczące eksportu rolno-spożywczego dotyczące 11 miesięcy 2014 r. mniej więcej pokrywają się z danymi dotyczącymi eksportu w całym 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że wartość eksportu rolno-spożywczego w całym 2014 r. przekroczy 21,5 mld euro, a dodatni bilans wzrośnie do 6,4 mld euro. Będzie to rekordowy wynik w ostatnim dziesięcioleciu i to mimo niższych cen niż w 2014 r. Od 2007 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych została podwojona.
Wzrost importu rolno-spożywczego w ciągu 11 miesięcy 2014 r. to 3,5 proc. W całej gospodarce wartość importu była w tym czasie o 0,9 proc. niższa od wartości eksportu.

Główne kierunki polskiego eksportu rolno-spożywczego to tradycyjnie UE, do której eksport stanowi prawie 80 proc. w tym stara Unia 58,7 proc. i nowe państwa 20,0 proc. Spadek eksportu na skutek embarga dotyczy nie tylko Rosji, ale także krajów znajdujących się z nią w Unii Celnej, czyli Białorusi Kazachstanu, a także innych krajów WNP.

Rośnie produkcja rolnicza

W ciągu 10-letniego członkostwa Polski w UE wartość produkcji rolniczej w Polsce wzrosła o ponad 30 proc. W tym samym czasie wartość produkcji rolniczej w pozostałych 11 krajów UE wstępujących do niej razem z Polską spadła o 10 proc. Stąd ich nieprzychylna opinia o polskim rolnictwie i podejrzenie, że Polska ma jakieś dodatkowe wsparcie poza WRP.

Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa wykorzystany jest w około 70 proc. Gdyby nasi wschodni sąsiedzi byli stabilni, przewidywalni i zamożni mógłby być wykorzystany w większym stopniu. Mimo czeskiego „czarnego PR-u" dotyczącego polskiej żywności jej sprzedaż do Czech rośnie. W 2014 r. oceniana jest na 1,3 mld euro.

Co w 2015 roku?

W 2015 r. nadzieje są ogromne, a możliwości produkcyjne nadal nie są wykorzystywane w około 30 proc. zarówno w gospodarstwach rolnych jak i przetwórstwie. Aby je wykorzystać muszą być odpowiednie warunki ekonomiczne i możliwości sprzedaży. Na pewno nie jesteśmy w stanie ulokować wszystkich produktów rolno-spożywczych na polskim rynku. Są sugestie o wprowadzeniu barier w imporcie na polski rynek, słuszne z punktu widzenia populistycznego np. dotyczące wieprzowiny, która jest konkurencyjna na polskim rynku. Jednocześnie  zbożowcy twierdzą, że nie zużywamy odpowiedniej ilości zbóż na skutkiem małego pogłowia trzody chlewnej. Zapominają jednak, że w tym czasie wzrosła znacznie produkcja drobiu a zużycie zbóż na kilogram mięsa wieprzowego i drobiowego jest podobne.

Trudno wymagać konsolidacji w produkcji, ale trzeba oczekiwać jej w zakresie wspólnych przedsięwzięć sprzedażowych, czyli budowania podmiotów sprzedażowych, albo konsolidacji ofert produktowej. Na dłuższą metę Polska nie może sobie pozwolić, żeby na dynamicznie rozwijający się rynek algierski sprzedawać produkty mleczarskie 30 proc. taniej niż Francja, a na rynku chińskim o 20-35 proc. taniej niż Duńczycy, przy porównywalnej lub wyższej, jakości. Dzieje się tak, ponieważ ponad 150 podmiotów mleczarskich konkuruje ze sobą o odbiorcę zagranicą i w kraju. To, co nas czeka to konsolidacja sprzedaży przetwórstwa rolno-spożywczego i przejęcie odpowiedzialności przez nie za produkcję surowca.

Producent surowca, czyli rolnik nie może być obojętny i bierny na to, co dzieje się na rynku polskim, europejskim i światowym. Także musi się konsolidować. Proces ten następuje, bo 10 lat temu mieliśmy niespełna 300 grup produkcyjnych, a dziś już ich 1,5 tysiąca. Nadal jednak tylko 4 proc. producentów jest zrzeszonych w grupach i organizacjach.

W nowym PROW będą środki dla tych, którzy na nowo odczytają potrzeby konsumenta i będą chcieli sprostać nowym wyzwaniom. Pomoc będzie w organizacji grup dla tych, którzy już dziś, jako towarowe gospodarstwa stanowią ważny segment polskiej gospodarki w zaopatrzeniu rynku i eksporcie. Będzie też silne wsparcie dla gospodarstw małych i średnich nie tylko dla produkcji żywności w gospodarstwie, ale także dla jej przetwarzania, sprzedaży bezpośredniej i organizacji przyzagrodowych sklepów. Rośnie segment konsumentów średnio zamożnych i zamożnych, którzy już nie kupują produktów patrząc na ceny i ilość, tylko szukają, jakości, często bardzo specyficznej. Chcą wiedzieć, kto i w jakich warunkach ją wyprodukował.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • maxio 2015-01-19 17:05:23
  Dla czego tylko w Żninie w całej Polsce ,u nas na Lubelszczyżnie chyba nie ma komu organizować protestów ,parę było w tamtym roku i cisza ,co ze związkami ....
 • wielkopolska 2015-01-19 16:38:33
  Rolnicy zapraszamy do wzięcia udziału w proteście rolników Żnin Kujawsko pomorskie 28 styczeń cała polska wieś niech zacznie się budzić bo będzie za późno jakie kol wiek informacje odnośnie protestu proszę kierować pod nr 523828328 od godziny 8 do 15 protest ten jest przeciwko takiej polityce rozkładania polskiego rolnictwa
 • rolik 2015-01-17 20:08:13
  Psl skutecznie restrukturyzuje polskie rolnictwo, a więc bardzo szybko je likwiduje. W Polsce tak dziwnie się składa,że nic nie opłaca się produkować. Rolnicy, najwyższy czas wziąć przykład z górników i zmusić rząd, a przede wszystkim pslowców, aby zaczęli chociaż troszeczkę myśleć i pracować dla dobra Polski, a nie dla rolnictwa niemieckiego i miejsc pracy w Nimczech.
 • michal 2015-01-17 07:53:34
  Smoku - popieram w 100%. Święta prawda.... Pocieszę Cię, że zapewne nie tylko ja się z Tobą zgadzam i popieram, Niestety nasi ustawodawcy, a na pewno część z nich (pozostała część niestety nie ma pojęcia o jakimkolwiek rolnictwie) też się po cichu z Tobą zgodzi. Ale cóż nic się nie zmieni i dalej będziemy brnęli w bezsens całego unijnego światka, który stał się żyłą złota dla pewnej, bardzo licznej grupy ludzi...
 • Rolnik z Wielkopolski 2015-01-17 00:03:31
  Szanowni komentatorzy wypowiedzi Wasze są jak najbardziej trafne. Nic nie ujmując a należałoby do tego wszystkiego dla uzupełnienia wiedzy zajrzeć do komutera na strony, poświęcić trochę mających do dyspozycji długich wieczorów i zapoznać się w tematach. Tutaj proponuję: 1/ Dr. Rath - polotyczne perspektywy UE [ tłumaczenie literowe ], 2/ Wezwanie Dr. Ratha do mieszkańców Niemiec, Europy i Swiata [ tł. literowe ]. 3/ Walter Hallstein [ biografia i jego rola w tworzeniu dzisiejszej UE. 4/ Transkrypt przemówienia dr Ratha. 5/ Dzisiejszabrukselska Unia Europejska. 6/ Kto rządzi UE [lektor ]. 7/ Co to jest Komisja Europejska, 8/ Wywiad z dr, Matthiasem Rathem przeprowadzonym przez BCN [ polskie napisy ]. 9/ Unia Europejska, jej historia, traktat Lizboński i jego konsekwencje i 10 temat/ -Nazistowskie korzenie "BrukselskiejUE" oraz Dzisiejsza Brukselska Unia Europejska. Gdyby Społeczeństwo Polskie a szczególnie młodzież w szkołach średnich, studenci przede wszystkim chłopi nasi w czasie akcesji o tym wszystkim wówczas wiedzieli to rerendum miałoby inny przebieg. Ale to rolnikowi naszemu naobiecano góry za darmo pieniędzy co skłoniło się na wynik referendum. Chcę dodać,że ja jako rolnik i spolecznik związkowy /KR/ nazwany byłem populistom w czasie kiedy organizowałem spotkania oraz zabierałem głos na innych co niekiedy odbierano mi go w referendum zagłosowem przeciw wstąpieniu do UE. Byłem w ZSL-u i ostatnim jego X Kongresie. Byłem członkiem PSL-u i uczestniczyłem w trzech pierwszych jego Kongresach a dzisiaj jestem wolnym bo z takimi sprzedawczykami nie chcę sie utożsamiać. Sznowni koledzy Rolnicy, Chłopi Polsscy nie wstydzę się również tak nazywać pozostał jeszcze po Górnikach bastion Chłopa Polskiego, za którego na końcu ta władza się zabierze i całkowicie będzie już po Polsce. Zostanie tylko społeczeństwo zniewolone z nazwy polskie. Tych słów użyłem będąc w tym tygodniu w Warszawie do pryncypałów rządowych. Pozdrawiam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.142.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.