Po trzydniowej przerwie (w poniedziałek święto) we wtorek powróciły notowania kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago. Niestety nie był to dobry dzień dla posiadaczy pozycji długich. Silny spadek ceny dotknął przede wszystkim amerykańską pszenicę.
Po części był to wynik umacniającego się dolara wobec euro, a co za tym idzie pogorszenie pozycji eksportowej USA wobec Europy. Ale też po części silne ulewy! Przeważyła następująca interpretacja faktów: co prawda silne ulewy, grad i powodzie na południu zniszczyły część upraw pszenicy, ale z drugiej strony wzrost wilgoci poza epicentrum wydarzeń wpłynie na lepsze wypełnienie ziarna.
Spadająca cena pszenicy w Chicago pociągnęła za sobą zniżkę notowań pszenicy w Paryżu, ale w znacznie mniejszym stopniu (0,8 proc.) i kukurydzy po obu stronach Atlantyku. Kukurydza na CBoT jest już najtańsza od trzeciej dekady października 2014 r., a na Matif od 5 marca br.
Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,82 proc. (181,00 euro/t- 747 zł/t).
Wykres 1
Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3
Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 4,22 proc. (181,33 USD/t- 687 zł/t).
Wykres 4
Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5
Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,16 proc. (152,75 euro/t- 631 zł/t).
Wykres 6
Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8
Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.
Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,39 proc. (139,76 USD/t- 530 zł/t).
Wykres 9
Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Komentarze