Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach były wyjątkowe pod kilkoma względami. Po pierwsze tak znaczące wzrosty cen na szerokim rynku nie były widziane od dawna. Po drugie ceny kukurydzy po obu stronach Atlantyku biły lokalne rekordy notowań. Kukurydza na MATIF jest obecnie najdroższa od połowy grudnia 2015 r., a na CBOT od 7 października ub.r.

Jednak godny odnotowania jest wzrost ceny amerykańskiej pszenicy. W ciągu trzech ostatnich dni, jej cena wzrosła o prawie 10 proc. To naprawdę rzadko się zdarza. Jedyne logiczne w tym momencie wytłumaczenie na tak „drastyczny” wzrost notowań jest „atak” kapitału spekulacyjnego. Ale czy tak jest w rzeczywistości to najbliższe dni pokarzą.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 2,14 proc. (155,25 euro/t- 668 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 3,70 proc. (185,28 USD/t- 701 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 2,35 (163,25 euro/t- 702 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 2,67 proc. (155,41 USD/t- 588 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10