Początek tygodnia na światowych rynkach przyniósł powrót silnych wzrostów cen większości zbóż. Pszenica na paryskiej giełdzie podrożała o 1,3 proc. do 181,25 euro/t, co jest najwyższą ceną od początku listopada 2015 r. Amerykańska pszenica po wzroście ceny sięgającym 3,0 proc. (194,92 USD/t) zbliżyła się do wyznaczonego zaledwie kilka dni temu prawie dwuletniego szczytu notowań.

Amerykańska kukurydza podrożała wczoraj o 2,5 proc. do 154,23 USD/t i jest najdroższa od czerwca 2016 r. Ostatnio najsłabiej prezentują się notowania kukurydzy na paryskiej Matif. Cena wczoraj wzrosła o 0,9 proc. do 173,0 euro/t i do wyznaczonego w czerwcu rocznego maksimum brakuje kilka euro.

Perturbacje pogodowe w północnych stanach USA, które już kilka tygodni temu negatywnie wpłynęły na plantacje pszenicy jarej były iskrą rozpalającą wyobraźnię inwestorów na światowych rynkach pszenicy. Przez ostatni miesiąc cena amerykańskiej pszenicy na CBoT wzrosła aż o … 22,2 proc. Zwyżki pszenicy na europejskim rynku w tym czasie były znacznie niższe (7,7 proc.), ale należy pamiętać, że w ostatnim roku wycena pszenicy na unijnym rynku była relatywnie wyższa z powodu słabych zbiorów w poprzednie żniwa.

Powoli, w ślad za pszenicą zaczyna podążać również kukurydza. Obawy o pogodę (sucho) w decydującym okresie dla plonowania amerykańskiej kukurydzy (lipiec) zachęcają do dokonywania zakupów kontraktów przez fundusze spekulacyjne. Przez ostatnie dwa tygodnie notowania kukurydzy na giełdzie w Chicago wzrosły o 10 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,26 proc. (181,25 euro/t- 768 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,96 proc. (194,92 USD/t- 724 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,87 proc. (173,00 euro/t- 733 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,49 proc. (154,23 USD/t- 573 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10